LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SPAK dhe policia e kërkojnë/ Mirel Mërtiri merr rezidencë në Holandë

12 Mars 2023, 16:02, Aktualitet CNA

SPAK dhe policia e kërkojnë/ Mirel Mërtiri merr rezidencë

Mirel Mërtiri, i quajtur nga SPAK-u si truri i inceneratorëve, pas çuarjes në gjykatë dhe mbylljes së hetimeve për inceneratorin e Elbasanit, bashkëjetuesi dhe babai i fëmijëve të Stela Gugalles, njeriut që akuzohet për inceneratorin e Elbasanit, për aferë korruptive, së bashku me ministrin Lefter Koka dhe ish-sekretarin e përgjithshëm dhe ish-deputetin e Partisë Socialiste, Alqi Bllako, tashmë mesa duket po tallet me policinë dhe me SPAK-un.

Ndërkohë që SPAK-u po kërkon Stela Gugallën, u raportua se ajo ndodhet në Vjenë. Në një "fake news" u tha se ajo ishte arrestuar, por thjesht dhe vetëm ishte hapur një procedurë gjyqësore për ekstradimin e saj.

Kjo e fundit ka kërkuar strehim politik lidhur me çështjen e inceneratorëve. Një aferë që në fillim shkon në Elbasan, pastaj në Fier dhe përfundon në Tiranë dhe kompania shkon deri në Zimbabve dhe lidhet me kompani të tjera në Bullgari, Maltë, Holandë e kështu me radhë.

CNA ka mundur të sigurojë nëpërmjet informacioneve zyrtare se ndërkohë që SPAK po kërkon Mirel Mërtirin, bashkëjetuesin e Stela Gugalles dhe babain e fëmijëve të saj, ky i fundit është pajisur me leje rezidence në Holandë. Sipas të dhënave të siguruara nga CNA, Mirel Mërtiri është punësuar si drejtues në kompaninë "Geogenix", e cila është ish- kompania "Integrated Energy", pra është ndërruar thjesht dhe vetëm emri.

SPAK dhe policia e kërkojnë/ Mirel Mërtiri merr rezidencë

"Geogenix" është kompania që ka shkuar deri në Zimbabve dhe ka marrë inceneratorin dhe projektin e famshëm të trajtimit të mbetjeve në Zimbabve duke e shitur si sukses. Në Tiranë është e njëjta kompani që është mema e subjektit që mori me koncesion trajtimin e mbetjeve në Sharrë. Mirel Mërtiri punësohet si drejtor në "Geogenix", më pas kjo kompani duke kontraktuar studio ligjore fillon procedurat për t’i marrë leje rezidence Mirel Mërtirit, në Holandë kur ishte persona në kërkim nga shteti shqiptar.

Sipas të dhënave të siguruara nga CNA, Mirel Mërtiri në mes të dhjetorit 2022, pra 3 muaj më parë ka marrë lejen e rezidentit në Holandë.

Sipas të dhënave zyrtare kjo është kryer sipas një procedure të rregullt ligjore, me dokumente, ku Mirel Mërtiri ka treguar se është punonjës me një pagë rreth 5.000 euro në muaj, si drejtues për kompaninë "Geogenix". Nuk është rastin i parë që Mirtel Mërtiri del si i lidhur me kompaninë "Geogenix" apo Integrated Energy, në Holandë, pasi ai ka qenë edhe në grupin e negocimit në grupin në Zimbabve, sipas një shkrese zyrtare të publikuar nga CNA.

Të njëjta burime, saktësuan për CNA se Mirel Mërtiri e ka marrë dokumnetin siç theksuam në dhjetor të vitit 2022 dhe tashmë është rezident në shtetin e Holandës. Procedura ka zgjatur disa muaj dhe kompania "Geogenix" dhe tashmë e ka pajisur drejtuesin e saj me leje residence në Holandë, ndërkohë që SPAK dhe policia shqiptare po e kërkojnë.

Ai është shpallur në kërkim në muajn nëntor dhe me sa duket Interpol dhe strukrturat e qeverisë shqiptare kanë vonuar shpalljen në kërkim ndërkombëtar çfarë ka bërë që shtetasi Mirel Mërtiri, i njohur si truri inceneratorëve nga SPAK, të lëvizë lirshëm nëpër Europë dhe të mund të sigurojë edhe dokumentin, si rezident në Holandë.

CNA më sipër ka sjellë dhe një foto të dokumentit të Holandës që e pajis shtetasin Mirel Mërtiri me leje rezidenti, ndërkohë që është shpallur në kërkim nga SPAK dhe policia shqiptare si personi kryesor dhe truri i inceneratorëve që lidhet me një zinxhir kompanish nga Shqipëria, në Bullgari, Maltë, Holandë dhe deri në Zimbabve.

 

Lajmet e fundit nga