LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ku ndodhen Klodian Zoto, Mirel Mërtiri dhe Stela Gugallja?/ Komisioni hetimor nxjerr zbuluar njerëzit e inceneratorëve

11 Shkurt 2022, 12:56, Aktualitet CNA
Ku ndodhen Klodian Zoto, Mirel Mërtiri dhe Stela Gugallja?/ Komisioni

Komisioni Hetimor për Inceneratorët ka shkuar sot në Sharrë në Tiranë, për të verifikuar ka incinerator apo jo.

Kryetarja e Komisionit Jorida Tabaku ka debatuar me përfaqësuesin e firmës, pasi sipas saj se aty nuk bëhet incenerimi, por ka vetëm landfill.

Tabaku ka thënë se inceneratori i Tiranës nuk ekziston.

Më tej, Tabaku e ka pyetur përfaqësuesin e firmës se ku ndodhen Klodian Zoto, Mirel Mërtiri dhe Stela Gugallja, por përfaqësuesi i firmës është shprehur se nuk i njeh këta persona.

Diskutimi Tabaku-përfaqësuesi i firmës

Përfaqësuesi i firmës: Këtu ndodh çdo ditë menaxhimi i të gjitha mbetjeve. Ndodh cdo ditë q ënga dita e parë  firmosjes. Çdo mbetje e ardhur këtu është menaxhuar.

Jorida Tabaku: Kushtet thonë që në ditën që firmoset thuhet se është bërë pagesa e incenerimit, jo landfillit. Unë po interesohem për paratë e taksapaguesve shqiptarë. Ku kanë shkuar 35 milione euro?

Përfaqësuesi i firmës: Është një tarifë që parashikon menaxhimin e mbetjeve. Kjo kontratë ka disa kushte. Shoqëria është brenda afati të ndërtimit, ka disa lote.

Jorida Tabaku: Po loti i ujërave të ndotura ka përfunduar?

Përfaqësuesi i firmës: Po ka përfunduar. Janë 4 lote të ndryshme.

Jorida Tabaku: Sipas kësaj kontate ju keni marrë parasysh bërjen e disa investimeve. Këto investime janë bërë në masën 30%.

Përfaqësuesi i firmës: Duhet të keni parasysh që investimi i koncesionarit është aktivizuar nga data e zbardhjes s lejes së ndërtimit. Koncesionari ka nisur operimin nga data 1 janari 2018.

Jorida Tabaku: Nga data e fimosjes së kësaj kontrate ka filluar pagesa. Ministria e financave thotë që duhet të kishit bërë një investim 100% dhe thotë se është bërë 30%. Ku ndodhen Klodian Zotom, Mërtiri, Stela Gugallja?

Përfaqësuesi i firmës: Nuk e ka idenë për emrat që po përmendi.

Jorida Tabaku: Thashë erdhëm që erdhëm mos gjejmë ndonjë kriminel këtu brenda. Kam ardhur edhe herë tjetër. Me gjithë respektin për ju që punoni këtu kërkoj që të mos bëni barrierë për mbrojtjen e korrupsionit. Sot arritëm në konkluzionin që këtu nuk kryhet incenerim. Mund të ketë bojatisje, por procedura për të cilën kjo kontratë është kryer dhe 35 pagesat. Ajo që ndodhu në Fier q nuk ka incenerator po ndodh edhe në Tiranë. Ka një proces që ndodhte edhe më parë në landfill, por jo proces incnererimi.

Përfaqësuesi i firmës: Ne jemi duke ndërtuar projektin, jemi brenda afateve. Ndërtimi i impiantit është një proces që nuk ndodh brenda një dite./CNA.al

Lajmet e fundit nga