LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përgjuesit në Rinas/ Karamuço ngre dyshime, për lëshime nga autoritetet

2 Qershor 2022, 14:16, Aktualitet CNA
Përgjuesit në Rinas/ Karamuço ngre dyshime, për
Ervin Karamuço

Dy pajisje të dyshimta, u kapën së fundmi në aeroportin e Rinasit.

Pajisjet posedoheshin nga dy shtetas britanikë.

Fillimisht u dyshua se mund të ishin përgjues, por pas ekspertizës ka rezultuar ishin radio për komunikim të brendshëm.

Por, sipas ekspertit të kriminalistikës Ervin Karamuço, autoritetet janë nxituar në cilësimin e këtyre pajisjeve si “amatore”.

 “Ne nuk kemi informacione. Nuk i studiojmë. Bëhej fjalë për një radio Kenëood, pajisje për të kapur valë të radios. Por valët e kujt dhe për çfarë? Nuk janë thjesht për komunikim. Pa mbaruar ekspertimi këta persona duhet të mbahen dhe merren informacione. Verifikohet nëse i përkasin ndonjë grupimi të caktuar dhe më pas del qëllimi që kanë pasur…”

Por përse u lanë të lirë dy anglezët të cilëve iu gjet pajisja? “, është shprehur Karamuço, i ftuar në “ABC Live”.

Sipas tij ekspertizën duhet ta japë një institucion shkencor që merret me to.

"S’më ka pëlqyer shpejtësia për të thënë që ata ishin amatorë, etj. Nuk janë procedurat e duhura ato që janë ndjekur. Ne kemi edhe Kodin tonë Penal që flet për këto raste, dhe është burg. Nëse janë të paautorizuara, të palicencuara. Ne kemi një sistem shumë të avancuar dedektimi, kemi skaner. Para se të futën në aeroporte. Kjo nuk është kapur në momentin e hyrjes, u kap vetëm në momentin e daljes.Filtrat dalës janë më të përforcuar”, është shprehur më tek eksperti./CNA.al

Lajmet e fundit nga