LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nis mbledhja e Këshillit Kombëtar të PD-së/ Berisha: Jemi në një moment kritik

26 Shtator 2022, 17:40, Aktualitet CNA
Nis mbledhja e Këshillit Kombëtar të PD-së/ Berisha: Jemi
Sali Berisha, kreu i PD

Ka nisur mbledhja e Këshillit Kombëtar të PD-së, ku kreu i PD, po mban fjalimin e tij.

Berisha e ka nisur këtë fjalim duke thënë se kjo mbledhje ndodh në një moment shumë kritik për Shqipërinë, për shoqërinë dhe kombin shqiptar.

Ndër të tjera ka thënë, se kryeministri Edi Rama po shkon samit në samit për të mbrotjur Aleksandër Vuçiç, të cilin e cilëson si Putinin e vogël.

Kjo mbledhje bëhet në një moment jashtë zakonisht kritik për vendin, shoqërinë dhe kombin shqiptar.

Siç ndiqni situatën, Edi Rama, çdo javë, muaj, zhytet gjithnjë e më thellë në vasalitet të plotë ndaj presidentit serbomadh Aleksandër Vuçiç dhe Beogradit.

Në rast se ju merrni diskurin e tij të muajit të fundit, në këtë diskur njeriu më të mbrojtur, më të cituar në rajon, Europë, Botë në fjalimet e Ramës do të gjeni Vuçiçin.

Ky vasal i tij kalon nga samiti në samit, nga takimi në takim, duke mbrojtur një Putin të vogël në rajon, duke i dhënë këshilla Europës dhe botës, duke justifikuar plotësisht rreshtimin e Vuçiçit me Rusinë dhe kundër sanksioneve të BE-së, duke i paraqitur kërkesën për zbatimin e sanksioneve nga Vuçiçi si një kërkesë të rrezikshme për paqen e rajonin.

E vërteta është se prapa mbrojtjes që i bën Rama aksit Moskë-Beograd, qëndron vasaliteti i tij ndaj Beogradit dhe indirekt ndaj Moskës. Qëndron shkelmimi që ai u bën interesave kombëtare të shqiptarëve”, tha Berisha./ CNA.al

Lajmet e fundit nga