LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nuk ishte ndonjë humbje e madhe”/ Rama flet për shkëputjen e marrëdhënieve me Iranin

26 Shtator 2022, 16:47, Aktualitet CNA
“Nuk ishte ndonjë humbje e madhe”/ Rama flet për
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama, në një intervistë për “Washington Post”, ka folur për ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Iranin, pas sulmeve kibernetike që ndodhën ënë Shqipëri.

Rama është shprehur për median prestigjoze, se synimi i tyre ishte shkatërrimi i plotë i infrastrukturës dhe zhdukja e të gjithë të dhënave tona, që sipas kryeministri nuk ia kanë dalë të arrijnë qëllimin e tyre.

“Në bazë të hetimeve, shkalla e sulmit ishte e tillë që, synimi pas tij ishte shkatërrimi i plotë i infrastrukturës sonë dhe në të njëjtën kohë, zhdukja e të gjitha të dhënave tona”, tha Rama. “Ndjenja jonë tani është e para, se ata nuk ia dolën të shkatërrojnë infrastrukturën. Shërbimet janë kthyer. Së dyti, të dhënat. Po, ata morën disa, por praktikisht jo me ndonjë rëndësi të veçantë.”

Shqipëria nuk kishte një marrëdhënie kuptimplotë me Iranin, ka thënë kryeministri Rama, ndaj shkëputja nga puna nuk ishte një humbje e madhe. Vende të tjera mund të jenë në gjendje të përdorin qasjen që ka bërë Shqipëria, në varësi të parë nga tërësia e çdo hetimi, në mënyrë që të ndihen të sigurt në dëbimin e diplomatëve, dhe më pas nga shkalla e dëmtimit që shkaktojnë sulmet, shkruan Washington Post.

"Po bombardon praktikisht vendin që ju e dini, duke shkatërruar infrastrukturën kritike," tha Rama për sulmet e Iranit. “Bombat nuk janë të dukshme, plagët nuk janë fizike, faleminderit Zotit, por gjithsesi është një agresion, një bombardim dhe është dëm i drejtpërdrejtë për sovranitetin kombëtar. A do ta ruani vendin që ju bombardon?”, është shprehur Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga