LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Balluku dhe Kim vizitojnë dy termocentralet lundruese në Vlorë/ Po punohet për rritjen e kapaciteteve prodhuese të energjisë

26 Shtator 2022, 16:29, Aktualitet CNA
Balluku dhe Kim vizitojnë dy termocentralet lundruese në Vlorë/
Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku dhe Yuri Kim

Zëvendëskryeministrja Belinda Balluku, së bashku me ambasadoren e SHBA, në Tiranë, Yuri Kim, kanë parë nga afër punën që po bëhet në termocentralet lundruese të prodhimit të energjisë  të vendosur në Vlorë.

Balluku shprehet se Shqipëria po punon intensivisht për të rritur kapacitetet prodhuese të energjisë, jo vetëm për përballimin e krizës, po edhe për të realizuar planin strategjik të Shqipërisë sovrane dhe eksportuese neto në energji.

Ndër të tjera, Balluku theksoi se të gjitha parametrat janë optimale ndërsa emetimet janë në përputhshëmri të plotë me kriteret që ka vendosur Banka Botërore, përsa i  përket njësive rigjeneruese të energjisë elektrike.

Shqipëria po punon intensivisht për të rritur kapacitetet prodhuese të energjisë, jo vetëm për përballimin e krizës që ka vendosur në vështirësi të gjithë botën, po edhe për të realizuar planin strategjik të Shqipërisë sovrane dhe eksportuese neto në energji

Së bashku me ambasadoren Kim, në termocentralet lundruese të prodhimit të energjisë të vendosura në Vlorë nga kompania amerikane “Excelerate Poëer”.

Të gjitha parametrat, janë optimatle dhe në limitet më të ulta përsa i përket zonës ku do të operojnë.

Emetimet janë në përputhshëmri të plotë me kriteret që ka vendosur Banka Botërore, përsa i  përket njësive rigjeneruee të energjisë elektrike”, tha Balluku./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga