LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kush ja propozoi Ramës përfshirjen e bankave në e-Albania dhe kush është informaticieni të cilit i duhet djegur diploma?

26 Shtator 2022, 15:37, Aktualitet CNA
Kush ja propozoi Ramës përfshirjen e bankave në e-Albania dhe
Foto ilustruese

Pedagogu i kriminalistikës Ervin Karamuço në një dalje publike ne ABC news, i është rikthyer temës së hakerimit të sistemeve shtetërore.

Vjedhja e të dhënave nuk është me teori konspiracioni. Është tashmë fakt i ditur publikisht.

Karamuço deklaron se janë marrë të dhëna shtetërore edhe për persona të dyshuar apo informacione të tjera shumë sensitive që dëmtojnë sigurinë kombëtare.

Ekspertët e FBI që ekspertuan sistemet lanë një raport vlerësimi i cili sipas Karamuçës ka tone të ashpra kritike ndaj AKSH-it, për atë që ka ndodhur brenda sistemeve shqiptare, të vlerësuara nga Karamuço si një fletërrufe shumë e madhe ndaj AKSHI-t.

Sipas tij, “nëse raporti lexohet me kujdes del se ky sistem nuk ka pasur antivirus, dhe arkitektit të e-Albania i duhet grisur diploma. Duke e centralizuar sistemin, atëherë dëmi ishte më i madh dhe lehtësisht i aksesueshëm. Për fat të mirë nuk u integruan të dhënat bankare.

Kush është arkitekti i sistemeve me të cilat operon sot shteti Shqiptar?

Karamuço solli edhe një herë në vëmendje mbkedhjen e organizuar nga Rama në Kryeministri me prezencën e drejtuesve të të gjitha Bankave të nivelit të dytë dhe prezencën e Guvernatorit.

Kush ja propozoi Ramës përfshirjen e bankave në e-Albania dhe
Ervin Karamuço

Takimi u zhvillua në datën 7 Maj.

Rama të takimin e zhvilluar live, ju beri hapur presion bankave qe bankat ti bashkoheshin platformës e-Albania.

Kjo kërkesë atipike u kapërcye pas 48 orëve dhe më pas askush, as Rama as të tjerë nuk e çuan më tej atë që dukej si starti i një nisme konkrete.

Në 17 Korrik ndodh sulmi i parë ndaj e-Albania!

Ne periudhën Maj-Qershor në tryezën e Ramës ka pasur edhe skenare programesh ekonomike zhvillimi të cilat nuk e panë dritën e diellit pasi vetë ekipi  teknik i Kabinetit të Kryeministrit i rrëzoi si skenare jo-profesional dhe të rrezikshëm.

Nuk duhet nëse skema e përfshirje së bankave në sistemin unik shtetëror, i shkoi Ramës nga e njëjta dorë.

E sigurt është që Rama vetë nuk harton e as shpik dot skenare ekonomike apo sistemesh IT interguese./ CNA.al

Lajmet e fundit nga