LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Arkitektit të e-Albanias i duhet grisur diploma”/ Karamuço: Hakerat kanë vjedhur sekrete që dëmtojnë sigurinë tonë kombëtare

26 Shtator 2022, 15:00, Aktualitet CNA

“Arkitektit të e-Albanias i duhet grisur diploma”/

Eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço ka deklaruar se hakerat kanë vjedhur shumë të dhëna nga sistemet e institucioneve në vendin tonë.

Ai tha në ABC se janë marrë të dhëna shtetërore për personat e dyshuar apo informacione të tjera shumë sensitive që dëmtojnë sigurinë tonë kombëtare.

 “Nëse raporti lexohet me kujdes del se ky sistem nuk ka pasur antivirus, dhe arkitektit të e-Albania i duhet grisur diploma, duke e centralizuar sistemin, atëherë dëmi ishte më i madh dhe lehtësisht i aksesueshëm. 

 Për fat të mirë nuk u integruan të dhënat bankare. Janë vjedhur shumë sekrete shtetërore, për personat e dyshuar, apo informacione të tjera të jashtëzakonshme, shumë sensitive që dëmtojnë sigurinë tonë kombëtare.”, u shpreh Karamuço./CNA.al

Lajmet e fundit nga