LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Manja: Do të nisim punën për Kodin e ri Civil

29 Maj 2023, 14:11, Aktualitet CNA
Manja: Do të nisim punën për Kodin e ri Civil
Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja deklaroi se shumë shpejt do të nisë puna për hartimin e një Kodi të ri Civil.

Për sa i përket hartimit të Kodit të ri Penal, ministri Ulsi Manja theksoi se ka përfunduar hartimi i pjesës së përgjithshme.

“Ne do të nisim punën për një Kod të ri Civil. Kushtetuta është e vitit 1998, praktika ka ecur përpara, dinamika e marrëdhënieve shoqërore ka avancuar shumë, jemi në një proces përafrimi me legjislacionin. Sigurisht që do kohë dhe diskutimet do të jenë të gjera. Kemi një grup pune që ka përfunduar hartimin e pjesës së përgjithshme, do të bëhet edhe pjesë e posaçme. Dhe ne do të kemi një draft të Kodit të ri penal që do të marrë të gjithë kohën për diskutime se është një reformë e madhe politike. Edhe kodi Penal është i vitit 1995”, tha Manja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga