LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bordi për çmimet e karburanteve/ Tabaku i “tërheq veshin” Autoritetit të Konkurrencës

29 Maj 2023, 11:34, Aktualitet CNA

Bordi për çmimet e karburanteve/ Tabaku i “tërheq

Sot në Komisionin e Ekonomisë po diskutohet për raportin vjetor të Autoritetit të Konkurrencës.

Deputetja demokrate, Jorida Tabaku, ka folur për çmimet e bordit duke thënë se është e paprecedentë që bizneset të ulen në tryezë me shtetin dhe të vendosin për çmimet.

Tabaku tha se si në tregun e karburanteve dhe ushqimeve, rritja e çmimeve ka qenë me dakordësi të shtetit dhe kompanive që kanë marrë pjesë e në dëm të interesit publik.

Ndër të tjera i është drejtuar drejtuesit të autoritetit nëse nga hera e fundit që ka raportuar ka pasur ndonjë konflikt interesi.

“Nga hera e fundit që keni raportuar, keni pasur ndonjë konflikt interesi? Operatorët në marrëveshje me njëri-tjetrin konkurrojnë për të mbushur vendin, konkurrojnë pa dokumente, në rastin më të madh në fondin e tyre limit. Jam e interesuar për deklaratën për kapjen e shtetit me ligjbërje. Është akuzë e madhe për këtë mazhorancë. Presupozimi se në këtë parlament vijnë ligje të sponsorizuara nga biznese të caktuara është shqetësim që e kam ngritur vazhdimisht.

Për Bordin e Karburanteve, është e paprecedentë që bizneset të ulen në një tryezë me shtetin e të vendosin çmime. Nuk është në interes të qytetarëve. Unë ndjej shqetësim dhe keqardhje edhe për deklaratën e Ministres së Financave për fiskalizimin. Nëse vjen përfaqësuesi i shteti e na gënjen dhe nuk flet në të mirë të interesit publik. Si në tregun e karburanteve dhe ushqimeve, rritja e çmimeve ka qenë me dakordësi të shtetit dhe kompanive që kanë marrë pjesë e në dëm të interesit publik”, tha Tabaku./ CNA.al

Lajmet e fundit nga