LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama, i prerë me drejtuesit e universiteteve: Mos prisni gjithçka nga shteti dhe qeveria

27 Maj 2023, 10:16, Aktualitet CNA

Rama, i prerë me drejtuesit e universiteteve: Mos prisni gjithçka

Kryeministri Edi Rama, në një takim me studentët në Vlorë, ka bërë me dije se me reformën në Arsimin e Lartë po krijohen disa zakone të reja për të parë edhe universiteti ecurinë e tij dhe jo të presë gjithçka nga shteti dhe qeveria por të krijojë një organizim të brendshëm dhe ndërveprim me universitetet e tjera.

Ai tha se një arritje e rëndësishme është dhe aksesi në rrjetet e arsimit të lartë të universiteteve europiane dhe universitetet shqiptare duhet të përfitojnë nga kjo pa humbur kohë.

“Me reformën e arsimit të lartë me hapat e lartë që po hidhen jo pa vështirësi po krijohen disa zakone të reja për ta parë veten universtiteti si pjesë e një rruge ku nuk mund të pritet që gjithçka të vijë nga qeveira por edhe nag organzimi i brenhsëm dhe ndërveprimi me univestitete të tjera.

Aksesim në rrjetet e universiteteve europiane iu jepmundësi universiteteve të përfshihen në program njësoj si universititet europiane pa pritur të bëhemi pjesë e BE.

Kjo është arritje e rëndësishme dhe universiteti duhet të përfitojë nga kjo pa humbur kohë”, është shprehur Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga