LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazetari rrëfen historinë: Italiani që lëpihet dhe gjobit

28 Maj 2023, 14:21, Aktualitet CNA
Gazetari rrëfen historinë: Italiani që lëpihet dhe gjobit
Gazetari Dashamir Biçaku

Gazetari Dashamir Biçaku ka rrëfyer historinë e një italiani, i cili drejton një televizion “kioskë” ashtu sikurse ai e ka cilësuar, në Shqipëri, ku ka zbuluar se si ky i fundit i lëpihet dhe gjobit miqtë dhe kolegët e tij.

Biçaku në një koment të tij në rrjete sociale zbuloi se si ky italiani që drejton mediat, në të cilën dhe vetë gazetari ka punuar, dikur i bënte shantazh ministrit të Brendshëm dhe drejtorit të përgjithshëm të Policisë pse i jepnin lajme këtij të fundit.

Ai rrëfen më tej se u bë një gjullurdi e madhe nga ana e ministrit dhe drejtorit të Policisë asokohe për të gjetur burimet e gazetarit, por ata nuk mundën të gjenin asgjë.

Dashamir Biçaku nuk ka kursyer as drejtuesit e mediave dhe kryeredaktorët e televizioneve kombëtare, të cilët ashtu sikurse ai shkruan po ndyjnë hapësirën e transmetimit të lajmeve duke i bërë qoka policisë.

“Që the ti Muhamed Veliu, kur isha një herë e një kohë në një televizion kioskë të drejtuar nga njëfarë italiani pa ndonjë peshë specifike në gazetari, veç faktit që lëpihet dhe gjobit, për gati një vit e ca me radhë miq të mirë më ndihmonin me lajme dhe informacione që i dhanë jo pak vlerë medias së mësipërme më vonë. Të xhelozuar kolegët bënë një sindikatë dhe bashkë me ndonjë botues e drejtues televizioni nisën t'i bënin shantazh ministrit të Brendshëm dhe dejtorit të përgjithshëm të Policisë se pse m'i jepnin mua lajmet. U bë gjullurdi e madhe. Ministri dhe drejtori caktuan njerëz të posaçëm të gjenin burimin tim. Sigurisht që gjetën dardha nën shdre 1. Por nga ana tjetër ka pasur dhe ka për fat të keq edhe drejtues mediash dhe televizionesh, apo kryeredaktorë lajmesh në TV kombëtare që kanë shitur te të tretët burimet apo gazetarët e tyre. Dhe këta njerëz të ndyrë që bënin lajme për policinë rrugore p.sh. vetëm për një parkim makine apo gjobë policie, vazhdojnë ndyjnë hapësirën kombëtare të transmetimit me televizionet ku ata emetojnë...”, shkruan ai në koment./CNA.al

 

Gazetari rrëfen historinë: Italiani që lëpihet dhe gjobit

 

Lajmet e fundit nga