LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kriza energjetike/ Yuri Kim: Do punojmë që Shqipëria të ketë energjinë që i duhet në këtë kohë

26 Shtator 2022, 18:44, Aktualitet CNA
Kriza energjetike/ Yuri Kim: Do punojmë që Shqipëria të
Ambasadorja Yuri Kim

Zëvendëskryeministrja, Belinda Balluku dhe ambasadorja amerikane Yuri Kim vizituan këtë pasdite termocentralet lundurese për prodhimin e energjisë në Vlorë.

Në fjalën e saj, ambasadorja Kim tha se 150-200 mijë familje shqiptare do të mund të funksionojnë vetëm falë prodhimit të energjisë elektrike prej këtyre dy anijeve lundruese për prodhimin e energjisë.

Ndrë të tjera thekosi se do të punojnë ngushtë që Shqipëria të ketë energjinë që ka nevojë në këtë kohë.

“Nuk duken të bukura por rëndësi ka që funksionojnë. Po shihja statistikat, nëse kjo funksionin si duhet të prodhojë të paktën 114 megavat. Kjo të paktën mund të përmbush nevojat 12-15% për energjinë elektrike në vend. Në terma mesatare do të thotë deri 150-200 mijë shtëpi. Do vazhdojmë të punojmë ngushtësisht për t’u siguruar që Shqipëria të ketë energjinë që ka nevojë në këtë kohë”, tha ambasadorja Kim./ CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga