LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Gjobat 35 milionë lekë”/ Kallëzimi që çoi Artur Bushin në SPAK

17 Mars 2023, 13:26, Aktualitet CNA
“Gjobat 35 milionë lekë”/ Kallëzimi që
Kryebashkiaku i Krujës, Artur Bushi

Kryebashkiaku i Krujës, Artur Bushi është thirrur sot në SPAK. Sipas "Euronews Albania", Bushi është thirrur për të dhënë sqarime në lidhje me një hetim të nisur nga prokurorja e SPAK, Manjola Kajana, pas kallëzimit të shtetasit Muharrem Hoxha.

Hoxha pretendon se Bushi dhe Inspektoriati i Ndërtimor i Bashkisë, i kanë vendosur 3 gjoba me shumë totale 35 mln lekë për ndërtim pa leje.

Euronews Albania ka mësuar gjithashtu se ndaj kryebashkiakut socialist janë bërë 7 kallëzime në Prokurorinë e Posaçme, ndaj 3 prej të cilave është regjistruar procedim penal.

Ndërkohë që dy të tjera nuk janë pranuar dhe 2 i janë dërguar për shqyrtim prokurorive të rretheve gjyqësore.

Ndaj Artur Bushit rezulton se kanë ardhur gjithsej 7 materiale kallëzuese, nga të cilët: Për 3 materiale kallëzuese është regjistruar procedim penal.

Për 2 materiale kallëzuese është vlerësuar të dërgohen për kompetencë në Prokuroritë e Rretheve Gjyqësore. Për 2 materiale kallëzuese është vendosur mosfillim procedimi.

Lajmet e fundit nga