LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mosregjistrimi i PD-së në zgjedhje/ Pyetja “pikante” për Borrell, përgjigjet Rama

16 Mars 2023, 14:16, Aktualitet CNA

Mosregjistrimi i PD-së në zgjedhje/ Pyetja “pikante”

Gjatë konferencës për shtyp të zëvendëspresidentit të Komisionit Europian, Jospeh Borrell, kryeministrit Edi Rama dhe komisionerit europian Oliver Varhelyi, gazetarët shtruan pyetjen nëse BE-ja është e shqetësuar se dy muaj para zgjedhjeve PD-ja nuk është regjistruar ende.

Borrell u shpreh se nuk ishte vendi që të komentonte çështjet që i përkasin vendit dhe shtetit shqiptar, ndërsa nuk mungoi as ndërhyrja me ironi e kryeministri Edi Rama.

Pjesë e deklaratës

Borrel: Mendoj se nuk është vendi që unë të komentoj procedurat ligjore të brendshme, se jam plotësisht i bindur që këto çështje i përkasin vendit dhe shtetit shqiptar.

Rama: Po, por kanë nevojë t’ua thoni ju… (Dëgjohen të qeshura në sallë)

Borrell: Mendoj se zgjedhjet do të mbahen sipas standardeve ndërkombëtare./ CNA.al

Lajmet e fundit nga