LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Trafiku i drogës, terrorizmi dhe korrupsioni/ Kreu i SPAK-ut raporton në KLP problematikat

16 Mars 2023, 10:48, Aktualitet CNA
Trafiku i drogës, terrorizmi dhe korrupsioni/ Kreu i SPAK-ut raporton
Kreu i SPAK, Altin Dumani

Kreu i SPAK-ut, Altin Dumani, ka raportuar në Këshillin e Lartë të Prokurorisë bilancin e punës së SPAK-ut përgjatë vitit 2022.

Sipas bilancit të raportuar nga Dumani rastet e pastrimit të parave kanë qenë në rritje, ndërsa po ashtu gjatë 2022-shit janë regjistruar 12 çështje të reja, të kallëzuara nga juridiksione të huaja.

Gjithashtu, në raport thuhet se SPAK-u u ka kushtuar vëmendje të veçantë veprave penale në trafik narkotikësh apo terrorizmit.

Dumani thekson se, janë rritur me 30% çështjet lidhur me korrupsionin 

“SPAK ka demonstruar se rastet për pastrim parash janë në rritje. Në 2022-shin, 12 çështje të reja, çështje me burim kallëzimi nga juridiksione të huaja. SPAK-u u ka kushtuar vëmendje të veçantë veprave penale në trafik narkotikësh apo terrorizmit. Janë rritur me 30% çështjet lidhur me korrupsionin. Po ashtu prokurorët u janë nënshtruar disa trajnimeve të rëndësishme”, u shpreh ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga