LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Akuzohej se ishte financuar nga para ruse/ “Eureporter” fshin lajmin për Monika Kryemadhin

16 Mars 2023, 07:42, Aktualitet CNA
Akuzohej se ishte financuar nga para ruse/ “Eureporter” fshin lajmin
Deputetja Monika Kryemadhi

Një ditë më parë, media e huaj “Eureporter” publikoi një lajm, ku tregonte dokumente duke akuzuar deputeten Monika Kryemadhi se kishte marrë pagesa nga kompani offshore të biznesmenëve rusë të naftës, mbështetës të mëdhenj të Presidentit Vladimir Putin.

“Dëshmi të mëtejshme të zbuluara tregojnë se Monika Kryemadhi, gruaja e ish-presidentit shqiptar që qeverisi në koalicion me PD-në, Ilir Meta, ka marrë një sërë pagesash në vitin 2017 nga kompani të kontrolluara nga biznesmenë rusë me lidhje të ngushta me Kremlinin përmes një sërë kompanish opake offshore”, shkruhej në artikullin e publikuar në “Eureporter”.

Akuzohej se ishte financuar nga para ruse/ “Eureporter” fshin lajmin

Akuzohej se ishte financuar nga para ruse/ “Eureporter” fshin lajmin

Akuzohej se ishte financuar nga para ruse/ “Eureporter” fshin lajmin

Më tej thuhej se, Kryemadhi bëri një pagesë për një kompani offshore, Vradus Holdings, e cila u zbulua se kontrollohej përfundimisht nga Vitaly Savvin, një tregtar rus nafte, kompania ruse e naftës e të cilit u zbulua gjithashtu nga 'Forbes' se kishte qenë një nga donatorët më të mëdhenj të Putinit, partia politike në pushtet, Rusia e Bashkuar.

Gjithashtu "Eureporter" shkruante se, Kryemadhi ka marrë pagesa nga kompania offshore Holdem Holdings, e cila kontrollohet nga oligarkët rusë të naftës, Alexander Smuzikov dhe Alexander Kaplan.

Por, pasi lajmi bëri jehonë në të gjitha mediat shqiptare, artikulli për Monika Kryemadhin është fshirë.

Akuzohej se ishte financuar nga para ruse/ “Eureporter” fshin lajmin

Mesa duket ka qenë një "fake news", apo ndoshta një lajm me pagesë, pasi botuesit e kanë hequr lajmin ku akuzonin se Kryemadhi financohej nga para ruse./ CNA.al

Lajmet e fundit nga