LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Eksperti: Kjo është pajisja që harxhon më shumë energji, gradojeni me kujdes

26 Shtator 2022, 19:22, Aktualitet CNA
Eksperti: Kjo është pajisja që harxhon më shumë
Eksperti Orjon Islamaj

Eksperti Orjon Islamaj ka dhënë disa këshilla se si duhet të menaxhojmë pajisjet që fatura të mos rëndojë në xhepat tanë.

Sipas ekspertit një nga pajisjet që harxhon më shumë energji është kondicioneri ndaj duhet të bëni kujdes kur e gradoni, dhe duhet të sigurohen që të mos gradohet më shumë s e 22 gradë.

I ftuar në emisionin "Sot" në "Euronews", Islamaj, u shpreh:  

 “Ambienti duhet të jetë i izoluar mirë, të mos hyjë ajri, temp 29-30 gradë është e gabuar. 22 gradë është  temperatura ideale, ndryshon shumë konsumi me një diferencë të ndjeshme”.

Ndër të tjera, ai sugjeroi që dushi të mos hiqet nga priza nëse përdoret shumë gjatë ditës, teksa theksoi se kjo elektro-shtëpiake ka një pjesë të konsiderueshme të faturës së energjisë, nga 15-20 mijë lekë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga