LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Darka pas forumit/ Meta dhe Berisha, bashkë në Baku

16 Qershor 2022, 21:35, Aktualitet CNA
Darka pas forumit/ Meta dhe Berisha, bashkë në Baku
Meta dhe Berisha në Forumin Global të IX në Baku

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha dhe Presidenti Ilir Meta janë të ftuar në Forumin  Global të IX në Baku, kryeqytetin e Azerbajxhanit. 

Gjatë darkës pas forumit, Berisha dhe Meta janë ulur në të njëjtën tryezë  dhe bashkë me ta edhe zyrtarë të tjerë të presidencës. 

Forumi Global i Baku diskutoi për situatën globale, duke u ndalur veçanërisht  te situata nga lufta në Ukrainës, ku prej 114 ditësh ndodhet nën agresionin dhe pushtimin e Rusisë.

Ndërsa nuk dihet se cila ka qenë tema e diskutimit, mes Berishës dhe Metës. Dy protagonistët takohen në një kohë kur klima politike në Shqipëri është e tensionuar, Rikthimi i Berishës në krye të PD-së, pritet të riorganizojë kampin opozitar, të cilit Meta ka deklaruar se pas dorëzimit të postit të presidentit do ti bashkangjitet.  

Gjithashtu ky takim Meta-Berisha vjen pas shkëmbimit të disa batutave mes tyre për zgjedhjen e presidentit te ri dhe dekretimit nga Stambolli te emrit te Bajram Begajt si Kreu i ri i Shtetit, duke lënë të kuptohet se Berisha nuk ishin shume te kenaqur.

Pas këtij vendimi Berisha shprehu rezerva, por i pyetur nëse Meta u bë pjesë e mynxyrës politike, u shpreh: “Nuk ka krisje me Presidentin, ai është i detyruar të përmbushë detyrimet e tij kushtetuese”./CNA.al

Lajmet e fundit nga