LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Begaj, thirrje Kosovës për situatën në veri/ “Duhet të koordinoheni me partnerët“

4 Shtator 2023, 11:56, Aktualitet CNA

Begaj, thirrje Kosovës për situatën në veri/ “Duhet

Gjatë konferencës për shtyp, Presidenti Bajram Begaj ka zbuluar detaje nga diskutimi dhe biseda me homologen e Kosovës, Vjosa Osmani.

Begaj zbuloi se me Presidenten Osmani ka diskutuar mbi marrëdhënien e dy vendeve duke përmendur se Kosova është një prioritet i Shqipërisë.

"Karakteri strategjik i marrëdhënieve është me rëndësi për stabilitetin, sigurinë dhe perspektivën eurotlantike. Kosova është një prioritet i Shqipërisë, rikonfirmva edhe njëherë mbështetjen time dhe të shtetit për Kosovën kudo.

Zgjidhja e bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve. Kosova është bërë partner i rëndësishëm për Shqipërinë. Kosova është tregu i dytë për eksportin e mallit. Kosova është investuesi i tretë më i rëndësishëm në Shqipëri.

Përshëndeta hapat e ndërmarrë për lehtësimin e qarkullimit ndërkufitar.

Turizmi mbetet një kontribut i rëndësishëm për dy shtete, duhet bërë më shumë nga ana e dy vendeve.

Shqipëria dhe Kosova duhet të mbeten faktorë stabiliteti në rajon", tha Begaj.

Ndër të tjera, kanë diskutuar mbi situatën në veri të Kosovës, duke theksuar se pavarësisht provokimeve në veri dhe ndërhyrjeve nga aktorë të tretë dashakeqës, duhet të koordinohen me partnerët e BE-së.

"Jashtë vëmendjes nuk mund të qëndronte situata në veri të Kosovës. Pavarësisht provokimeve në veri dhe ndërhyrjeve hibride nga aktorë të tretë dashakeqë duhet koordinimi më i ngushtë me partnerët e BE-së.

Askush nuk mund të vërë në pikëpyetje integritetin territorial të Kosovë", u shpreh Begaj./ CNA

Lajmet e fundit nga