LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fredi Beleri krenar: Grekë dhe shqiptarë më votuan, Rama më quajti llum

3 Shtator 2023, 20:29, Aktualitet CNA

Fredi Beleri krenar: Grekë dhe shqiptarë më votuan, Rama më

Fituesi i zgjedhjeve në Bashkinë e Himarës Fredi Beleri në një intervistë nga burgu për gazetën greke Kathimerini ka folur lidhur me diskursin e përdorur nga Rama gjatë fushtaës elektorale në zgjedhjet lokale të 14 majit.

Beleri shprehet se e ka quajtur Rama publikisht llum, plehër dhe të tjera të ngjashme por për ai thotë se ndihet krenar pasi “në zgjedhje dëshmova se arrita të bind qytetarët e Himarës, grekë dhe shqiptarë, të më votojnë”.

Pjesë nga intervista:

- Në prag të zgjedhjeve vendore, Rama ju cilësoi publikisht si “armikun e tij personal”. Ju u mbështetët edhe nga Sali Berisha dhe partia e tij. A po veproni si organ opozitar që përpiqeni të rrëzoni kryeministrin shqiptar?

“Rama tha edhe shumë të tjera. Më quajti publikisht llum, plehër dhe të tjera të ngjashme. Megjithatë, unë u solla si politikan me një diskurs politik që kishte të bënte ekskluzivisht me çështje vendore. Theksova se në zgjedhjet vendore nuk zgjedhim kryeministër apo deputet. Ne zgjedhim një kryetar bashkie që do të interesohet vetëm për atë që ndodh brenda kufijve të bashkisë së tij. Në asnjë moment nuk bëra opozitarin me kryeministrin edhe pse kisha mbështetjen e opozitës së bashkuar. Ndjej vetëm krenari sepse në zgjedhje dëshmova se arrita të bind qytetarët e Himarës, grekë dhe shqiptarë, të më votojnë. Mua më intereson vetëm e mira e vendit tim, e Himarës.”/ CNA

Lajmet e fundit nga