LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Begaj, për marrëveshjen Kosovë-Serbi: Garanci për paqen dhe stabilitetin në rajon

19 Mars 2023, 09:57, Aktualitet CNA
Begaj, për marrëveshjen Kosovë-Serbi: Garanci për paqen dhe
Presidenti Bajram Begaj

Presidenti Bajram Begaj ka reaguar pas arritjes së marrëveshjes në Ohër mes Kosovës dhe Serbisë.

Në një mesazh në rrjetet sociale, Begaj shkruan se ky dakordësim është garanci për paqen, stabilitetin dhe të ardhmen e rajonit në BE.

“Përshëndes arritjen në Ohër të Maqedonisë së Veriut të dakordësimit publik mes Kosovës dhe Serbisë dhe angazhimit për të zbatuar marrëveshjen bazë dhe të aneksit përkatës.

Ky dakordësim është një garanci më shumë për paqen, stabilitetin dhe të ardhmen e rajonit në Bashkimin Evropian. Besimplotë se garantët e këtij dakordësimi do ta bëjnë atë të detyrueshme e të zbatueshme nga palët.

Falenderoj Bashkimin Evropian për ndërmjetësimin dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës për mbështetjen e fuqishme”, shkruan Bajram Begaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga