LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhja e kreut të shtetit/ Xhafaj: Mazhoranca nuk negocion me persona “non grata”

16 Maj 2022, 20:39, Politikë CNA
Zgjedhja e kreut të shtetit/ Xhafaj: Mazhoranca nuk negocion me persona

Deputeti i Partisë Socialiste, Etjen Xhafaj, deklaroi se mazhoranca nuk do të negociojë për presidentin e ri, me persona që janë shpallur ?non grata? nga Shtetet e Bashkuara, duke iu referuar ish-kryeministrit Sali Berisha.

Në emisionin ?Now? me Erla Mëhillin në ?Euronews Albania?, Xhafaj u shpreh se Partia Demokratike duhet të vendosë të njëjtin standard si mazhoranca, që të largojë të shpallurit ?non grata?.

?Neve na u vendos një kushtëzim për të vendosur një standard. Ne e krijuam atë standard, që të mos kishim pjesë të Grupit Parlamentar personat që janë etiketuar ?non grata? nga SHBA-ja. Ne presim të njëjtin standard. Politika duhet të ketë një peshore që të balancohet nga të dyja anët?, tha deputeti.

Këtë të hënë ka dështuar raundi i parë për zgjedhjen e Presidentit të Republikës. Në seancën plenare nuk u paraqit asnjë kandidaturë, ndaj dhe nuk pati votim.

Lajmet e fundit nga