LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbrojtja e kafshëve/ Mbahet të enjten Konferenca Shqiptare

10 Maj 2022, 10:01, Aktualitet CNA
Mbrojtja e kafshëve/ Mbahet të enjten Konferenca Shqiptare

Mbrojtja e kafshëve të dhunuara është një problem i cekur jo pak herë në vendin tonë dhe një çështje që krijon ende shqetësim.

Për këtë çështje sensitive do të mbahet pasnesër Konferenca Shqiptare për Mbrojtjen e Kafshëve.

Mësohet se kjo konferencë do të mbahet në orën 12 AM, në një prej hoteleve në Tiranë.

Konferenca Shqiptare për Mbrojtjen e Kafshëve e mbështetur nga Partia e Kafshëve Holandeze vjen në një moment kritik për mbrojtjen e kafshëve në Shqipëri.

Edhe pse janë bërë disa përparime qoftë në legjislacion apo në zbatim, keqtrajtimi dhe vrasja e kafshëve vijon me forma të tjera sikurse rasti i tërheqjes së qenve me automjet, helmimi i kafshëve të buta apo të egra, mbajtja e kafshëve të egra të izoluara për argëtim e të tjera.

Për këtë arsye, mbrojtësit e kafshëve dhe njerëz të apasionuar pas kafshëve nga Veriu deri në Jug, nga Kosova e Diaspora mblidhen këtë të enjte për të shprehur kërkesat e tyre në mënyrë publike kundrejt autoriteteve lokale dhe qendrore.

Organizuesit e kësaj konference ftojnë mediat për të marrë pjesë dhe përcjellë kërkesat për mbrojtjen e kafshëve në Shqipëri./ CNA.al

Lajmet e fundit nga