LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Të hapen petët e lakrorit”/ Manja thirrje SPAK: Hetoni Berishën për këto katër afera

9 Maj 2022, 16:27, Aktualitet CNA

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja i ka bërë thirrje SPAK që të nisë hetimet për ish kryeministrin Sali Berisha.

Në fjalën e tij në konferencën ?Drejtësia në kohë sfidash?, Manja e cilësoi Berishën si kalorës i krimeve të bëra, ndërsa renditi disa nga çështjet që duhen hetuar nga SPAK.

Ministri i Drejtësisë, duke folur në gjuhën e Ramës para ambasadores Kim, tha se vrasjet në 21 janarit, Gërdeci, kompleksi ?Partizani?, çështja e Cez/Dias si dhe për pasuria e djalit të ish kryeministrit duhet të jenë objekt i SPAK.

?Ai zotëria i shpallur ?non grata?, si kalorës i korrupsionit dhe kundër demokracisë nga aleati jetik i vendit dhe kombit tonë, nuk është problemi i Amerikës, por i Shqipërisë. Shqiptarët meritojnë të dinë si qëndron drejtësia e re në raport me këtë çështje të rëndë për shtetin shqiptar, të cilën Qeveria Amerikane e ka thënë shumë qartësisht se u takon institucioneve shqiptare ta hetojnë dhe ta gjykojnë!

Zotëria është i famshëm për karshillëkun e tij ndaj ligjit dhe organeve të drejtësisë, të cilave u ka përplasur deri edhe derën në fytyrë, duke penguar ekzekutimin e urdhërave të tyre pas vrasjes së katër qytetareve në bulevard. Nuk është thirrur megjithatë kurrë nga organet e drejtësisë, as për ato vrasje, as gjithë atë shpërthim kriminal municionesh që hodhi në erë qindra shtëpi e mori dhjetra jetë njerëzish, as për të tjera skandale korruptive marramendëse, ku mbiemri i tij ka qenë qershia mbi tortën e babëzisë!

Ore kur do hapen nga drejtësia e re petët e lakrorit të këtij njeriu që e ka pasur okllainë e pushtetit në dorë kur kanë ndodhur gjëmat dhe skandalet më të mëdha në këtë vend?! Nëse është i pafajshëm siç ulërin me të madhe, dhe një dynja e gjitha, bashkë me vetë shtetin amerikan kanë lajthitur deri në pikën që t’i bien në qafë një plaku qelibar, atëherë le të na e thotë pra drejtësia e re këtë!

Të hetohet roli i tij në 21 janar, të hetohet roli i tij në Gërdec, të hetohet roli i tij në aferat e bujshme të Çez/Dias, apo klubit Partizani, të hetohen edhe burimet financiare të djalit të tij, që atje në Amerikë është bërë edhe personazh filmash e librash… dhe nëse në të gjitha këto punë që nuk duken hiç të bardha, zotëria del i larë, hajde t’i kërkojmë falje dhe t’i kërkojmë edhe Amerikës t’i kërkojë falje!?, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga