LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kim: Koha që drejtësia të veprojë me standarde, të jetë e njëjtë me atë të BE

9 Maj 2022, 15:51, Aktualitet CNA

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Yuri Kim u shpreh se ka ardhur koha që drejtësia të veprojë me standarde, të jetë e njëjtë me atë të BE.

Gjatë fjalës së saj në Konferencën ?Drejtësi në kohë sfidash”, ajo thekson se vettingu dhe funksionet e tij janë një dëshmi e pastër e reformës në drejtësi.

?Jam e qartë që flas troç, më lejoni të jem e qartë dhe pak jo diplomatike, çfarë është drejtësia, si duket Shqipëria kur reforma të jetë zbatuar. Ne do ta dimë që Reforma ka qenë ssukseshme, por mos quhet më e zakonshme, për këtë kemi vetingun dhe funksionet e tij, por të jetë e sukseshme që të jetë e përshtatshme që drejtuesit politik në pushtet ose jo që të thonë drejtësia futi anën time në burg. Këto nuk janë standardet e drejtësisë. Nuk duhet të vazhdojnë me drejtësinë e të shkuarës, drejtësia që duhet të vijë në Shqipëri është ajo me standarde që janë në përputhje me BE, kjo është ajo qe njerëzit presin?, shprehet Kim./CNA.al

Lajmet e fundit nga