LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Paralajmëron eksperti/ Të zgjatet koha e marrjes së patentës

9 Maj 2022, 17:47, Aktualitet CNA

Fatmir Hasho ekspert i sigurisë rrugore deklaroi se koha për të marrë një patentë duhet të zgjatet.

Ai tha për ?SOT? në Euronews Albania se për ata që hiqet leja e drejtimit, rimarrja duhet të jetë e merituar sidomos kur bëhet fjalë për shpejtësi, alkool apo të tilla çështje që tregojnë papërgjegjshmëri në drejtimin e mjetit.

Sipas tij që të marrësh patentë duhet të kesh formim dhe si njeri. Sa i takon përdorimit të lëndëve narkotike në timon, Hasho u shpreh se as nuk e perceptonte dot.

Ai sqaroi se në 0.3 quhesh nën efektin e alkoolit, ndërsa mbi 0.5 konsiderohesh i dehur. Në këto kushte kur mendon se me narkotikët është më keq, personi që ka përplasur familjen me tre anëtarë duhet të dënohet rëndë.

Sa i takon aksidentit ku humbën jetën turistët polakë në Shkodër, Hasho e cilësoi si vërtetim të faktit se mbi 90 për qind e aksidenteve shkaktohen nga gabimet njerëzore.

Ka qenë drejtuesi i mjetit Golf ai që ka bërë një prerje të rrugës në mëyrë të menjëhershme dhe të pakontrolluar dhe prej kësaj humbën dy jetë njerëzish./euronews

Lajmet e fundit nga