LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Reforma në drejtësi/ Metani: Bullizimi ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve nuk i shërben askujt

9 Maj 2022, 16:41, Aktualitet CNA

Inspektori i Lartë i Drejtësisë Artur Metani, ka deklaruar se sulmimi i Reformës në Drejtësi nuk i shërben askujt, teksa pati një mesazh për të gjithë njerëzit e këtij sistemi.

Gjatë konferencës ?Drejtësi në kohë sfidash?, Metani tha se akuzat e shumta që vijnë ndaj drejtësisë, gjyqtarët dhe prokurorët duhet t’i përgjigjen me vendime të qarta, dhe në fund do të jetë publiku ai që do i vlerësojë.

Bulizimi i drejtësisë nuk i shërben askush, ekziston një dallim me kritika të magjistratëve dhe zyrtarëve, ato nuk mund t’u kthejnë një përgjigje, beteja e gjyqtarëve dhe prokurorëve është me transparentë dhe punën, nuk mund t’i komentojnë, por kur vendimet e tyre flasin drejtë atëherë publiku do të jetë i qartë, sa më të qartë të jenë me vendimet e tyre aq më thjeshtë për publikun do të jetë të krijojë një opinion, duhet të jemi gati edhe vendime që nuk na pëlqejnë, sot Shqipëria është momente historike, le të përpiqemi që të orientohemi drejt një qasje të re, sot kjo është sfida e të gjithëve ne“, tha Metani./CNA.al

Lajmet e fundit nga