LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish-prokurori: Deklaratat e Ramës ndaj SPAK-ut cenojnë funksionimin e shtetit

9 Maj 2022, 19:59, Aktualitet CNA

Ekzekutivi nuk mund të tentojë të prishë gjyqësorin, tha Ish-anëtari i Gjykatës Kushtetuese Besnik Muçi, nisur nga thirrja e kryeministrit Rama kundrejt SPAK-ut për të hetuar ish-kryeministrin Berisha, që u interpretua si sulm.

Muçi tha se këto deklarata të Edi Ramës janë populiste dhe se cenojnë parimin bazë të funksionimit të shtetit shqiptar, pavarësinë e pushteteve, në këtë rast të pushtetit gjyqësor.

?Deklaratat kanë natyrë populiste dhe tentojnë intimidimin e organeve të drejtësisë. Ato cenojnë parimin bazë të funksionimit të shtetit shqiptar, pavarësisë e pushteteve dhe aq më shumë të pushtetit gjyqësor?, u shpreh Muçi.

Sipas Muçit, me anë të akteve të tilla fillon krisja e shtetit./euronews

Lajmet e fundit nga