Lojtari me kancer në fushë/ Ajax bën gjestin e madh, ndërpret lojën për disa minuta

22 Janar 2022, 14:11, Sport CNA
Lojtari me kancer në fushë/ Ajax bën gjestin e madh,

Moment prekës në Kupën e Holandës. Futbollisti i Excelsior Devin Plank i cili ende po trajtohet nga kanceri hyri në fushë në minutën e 89? në takimin mes Ajax-Excelsior. Skuadra e Kategorisë së Tretë u turpërua me shifrat 9-0, por ndeshja do të mbahet mend për një episod emocionues.

Lojtarët e Excelsior por edhe të Ajax-it u bashkuan për ti bërë atij ?roje nderi?. Të 22 lojtarët e rreshtuar përgjatë vijës anësore festuan rikthimin e Devinit në fushë në mes të ndeshjes. Një gjest i mrekullueshëm për të festuar diçka shumë, shumë më të madhe se vetë futbolli.

Në një intervistë pas ndeshjes, në mikrofonat e ESPN, futbollisti shpjegoi: ?Jam shumë i lumtur që jam kthyer në fushë, qoftë edhe për një kohë të shkurtër. Ishte një moment i paharrueshëm. Ishin bërë tashmë katër zëvendësime dhe mendova se trajneri më kishte harruar. Unë jam duke punuar çdo ditë për t?u kthyer. Shpresoj të kem edhe shumë minuta sa më shpejt të jetë e mundur?.

Copa neerlandesa. El Ajax le gana 9-0 al Excelsior. En el minuto 89 entra Devin Plank, chico de 20 años que está recibiendo quimioterapia por un cáncer en el peroné. Sus compañeros y los jugadores le hacen este pasillo cuando entra al campo. Preciosopic.twitter.com/MOlzgd6URN

? Manu Heredia (@ManuHeredia21) January 21, 2022

 

Lajmet e fundit nga