Raikkonen ka kritika ndaj Formula 1: Paratë dhe politika po e shkatërrojnë

22 Janar 2022, 09:31, Sport CNA
Raikkonen ka kritika ndaj Formula 1: Paratë dhe politika po e

Ish-piloti finlandez, Kimi Raikkonen, duket se është i lumtur nga Formula 1, aty ku sipas tij ka shumë gjëra të rreme. Kampioni i botës në vitin 2007, thotë se paratë dhe politika, po e shkatërrojnë këtë sport.

Sipas Raikkonen, shumë persona nga Formula 1, mund të bënin shumë mirë edhe në poltikë.

?Shumë gjëra janë false në Formula 1. Mendoj se është më mirë të jesh jashtë kësaj. Ka shumë më shumë idiotësira se sa njerëzit shikojnë. E dimë, por askush nuk thotë asgjë. Ka shumë gënjeshtra në atë mjedis, është më mirë të qëndrosh jashtë tij. Paratë i kanë ndryshuar gjërat edhe në këtë mjedis, si në çdo sport.

Sa më shumë para, aq më shumë politikë ka. Kjo ndodh kudo, në çdo vend. Ka lojëra që luhen nga njerëz të panjohur, derisa të hyni në të. Unë besoj se njerëzit duan të kenë pushtet.

Do të kishte shumë në F1 që do të bënin mirë edhe në politikën reale. Kështu ka qenë për shumë vite. Ndoshta tani njerëzit e kuptojnë shumë më tepër këtë. Nuk jam përfshirë në aspektin politik.

Unë di shumë gjëra që ndodhin, por isha i huaj për to. Nuk mendoj se është shumë e shëndetshme që një person të rrëmbehet nga ky aspekt?, u shpreh Raikkonen.

Lajmet e fundit nga