LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncimet e CNA.al / Afera e inceneratorëve dhe heshtja e mediave

18 Janar 2022, 20:34, Aktualitet CNA

Një nga aferat më të mëdha korruptive në 30 vitet e fundit është ajo e inceneratorëve. Deri tani, në pranga është vënë vetëm ish ministri i Mjedisit Lefter Koka, ndërkohë që në kërkim janë shpallur Klodian Zoto dhe Stela Gugallja.

Koncesioni i inceneratorëve, fillon në Elbasan me një kontratë 22 milion euro, shkon më pas në Fier me 28 milionë euro, dhe shton oreksin në Tiranë me një kontratë fillestare 128 milionë euro.

Por afera e inceneratorëve së fundmi i ka shtrirë tentakulat edhe në media. CNA.al ka treguar me fakte se si media të caktuara apo gazetarë janë paguar për të promovuar propagandën që u ofrohet dhe të mos flasin për skandalin.

Mbrëmjen e sotme, “Ora e Betit” në Ora News po trajton pikërisht këtë aferë të madhe. Beti Njuma, është shprehur se ka qenë editori dhe gazetari i CNA.al Elvi Fundo ai i cili ka investiguar me detaje për të zbardhur të gjithë aferën.

?Ka qenë një kolegu ynë, gazetari Elvi Fundo që ka bërë i pari një investigim shumë të detajuar se si nisi afera e inceneratorëve dhe se si u pagua heshtja e shumë mediave apo gazetarëve të njohuar?, tha Beti.

Kujtojmë këtu se CNA.al me dokumente ekskluzive ka treguar qartazi zinxhirin e kompanive, në Elbasan, në Fier dhe në Tiranë, ndërsa ato tashmë pranohen publikisht edhe në faqen zyrtare të ITS.

Janë lekët e taksave të shqiptarëve të varfër që i marrin inceneratorët, e më pas paguhen media dhe zyrtarë./CNA.al

Klodian Zoto në kërkim/ Tentakulat e inceneratorëve nuk ndalen, marrin të tjera miliona nga shqiptarët

Dokumentet ekskluzive-Skandali me inceneratorin e Fierit/ Si u zhvatën dhjetëra milion euro nga taksat e shqiptarëve

Dokumentet ekskluzive-Skandali me tenderin e inceneratorit/ Kompania fituese pa asnjë aktivitet biznesi, shkeljet proceduriale

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

Dokumentet ekskluzive-Thellohet skandali i inceneratorëve/ Miliona për Stela Gugallen dhe Klodian Zoton

Ekskluzive/ Inceneratorët 1.3 milionë dollarë pagesa për kompaninë në pronësi të gruas së Ben Blushit?!

Çfarë është Vox TV dhe përse e paguajnë inceneratorët?

Inceneratorët dhe milionat që shkojnë në media/ Elvi Fundo nxjerr faktet, sa janë paguar gazetarët

Inceneratorët, miliona për familjarët e Irfan Hysenbelliut/ Zbulohen të tjera dokumente

Tre kompanitë e Endrit Habilajt që morën qindra-mijëra euro nga inceneratorët

Qindra milionë lekë nga inceneratorët/Dy kompanitë e Endrit Habilajt në godinën Top Channel

Ish ministri në burg, Klodian Zoto në kërkim/ Gazeta ?Shqip? e Vjollca Hoxhës vijon propagandën për inceneratorët

Zbulohet kompania tjetër/ Endrit Habilaj i Top Channel dhjetra mijë euro nga inceneratorët

Si nisi koncesioni i inceneratorëve, emrat e përfshirë dhe blerja e mediave/ Fundo zbërthen aferën korruptive  

Afera e shekullit/ 300 mijë euro në vit për Irfan Hysenbelliun dhe familjarët e tij

SPAK ka në dorë faktet/ Kur do hetohen Habilaj & Co?

Dokumentet ekskluzive/ Kompanitë e inceneratorëve, qindra milionë lekë për Carlo Bollinon

Lajmet e fundit nga