Zgjedhje në 6 bashki/ Kume: Meta ka zbatuar atë që i takon sipas ligjit

18 Janar 2022, 19:19, Aktualitet CNA
Zgjedhje në 6 bashki/ Kume: Meta ka zbatuar atë që i takon sipas

Presidenti Ilir Meta duket i vendosur për të dërguar gjashtë bashki në zgjedhje të parakohshme.

Pas KQZ-së, Presidenti i dërgoi një letër edhe kryeministrit Ram, duke kërkuar nga Këshilli i Ministrave të informohet mbi bashkitë në të cilat u ka përfunduar mandati në mënyrë të parakohshme.

Kjo ka qenë dhe temë e diskutimit mbrëmjen e sotme në ?Debat? me Alba Alishanin në A2.

Ish-kryetari i KQZ, Kristaq Kume ka theksuar se Meta ka bërë atë që i takon sipas ligjit në këtë situatë.

?Nëse i referohemi legjislacionit, unë do të thosha se Meta nuk ka bërë asnjë tjetër, veçse ka zbatuar atë që i takon të bëjë sipas ligjit. Çdo interpretim tjetër merr ngarkesa politike?, tha Kume.

Duke folur me tej ai theksoi: Zgjedhjet në këto 6 bashki do të behën nuk ka pse të vihen në dyshim. Se kush do të marrë pjesë na garën zgjedhore kjo është pjesë e politikës.

Duhet lexuar ligji dhe duhet ballafaqur me situatën aktuale.

Grupimi Berishës ose duhet të regjistrohet si parti politike, të ket të drejtën  për të regjistrur kandidatin, se mund të dali me kandidat të pavarur./CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga