LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Afera e inceneratorëve/ Fundo nxjerr detajet, si iu besuan miliona euro një kompanie pa garë

11 Janar 2022, 20:54, Aktualitet CNA
Afera e inceneratorëve/ Fundo nxjerr detajet, si iu besuan miliona euro

Gazetari Elvi Fundo, ka zbuluar detaje lidhur me atë që konsiderohet si afera më e madhe korruptive, inceneratorët.

I ftuar në “A Show”, Fundo shpjegoi se si nisi e gjitha në vitin 2014 me një vendim qeveri, ku pa garë kontrata koncesionare i besohet një kompanie pa kapital në bankë.

?Unë mendoj nga shumë dokumenta që kemi parë dhe nga investigimi është  ngjarja më e madhe, aferat më e madhe korruptive në këto 30 vite. Ka filluar në vitin 2014, me një vendim qeverie. Ka një detaj, brenda një dite janë bërë 9 vendime qeverie.

Ka pasur një inicativë të kryeministrit që ka qenë për tu përshëndetur, pjesa e zhdukjes së maleve me plehra dhe kjo është për tu vlerësuar. Por mënyra se si u impelmentua është aferë korruptive.

Rrugës kanë ndodhur bëma e gjëma. Kemi një ministër Brenda në burg, por le tat hemi si filloj.

Një kompani që regjistrrohet me 100 mijë lek capital. Një zonjë e nderuar pa asnjë lidhje vete e merr një kontratë koncesionare me një ofertë të paguar. Nuk ka një garë kombëtarë dhe pse duhet ta merrte 22 milionë euro kjo zonja kur mund të kishte një garë të hapur, mund të konuronin disa firma, mund të kurseheshin para.

Montohet një incinerator miks me paisje të ndryshme, zhduken  malet me plehra, reklamohen nga qeveria, por nuk ka qenë një koncesion I mirëfilltë, sepse atje ka një detaj. Detaji është që firma ka firmosur kontratën koncesionare nuk ka pasur para në bankë dhe ka shkuar në një bankë të nivelit të dytë dhe atje ka marrë para. Në ditën që ka marrë kredinë, qërshor 2015, qeveria shqiptare ka filluar e paguan 700 mijë dollarë në muaj. Ku është koncesioni këtu. Koncesioni është kur ti me paratë e tua e ndërton sepse qeveria s’ka para dhe pas 5 vitesh qeveria ti jep ato para ty dhe e administron. Ajo është ndërtuar me paratë e qeverisë, të taksapaguesve, vetëm se është paguar me këste të ulta?, tha Fundo.?/CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga