LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndoti mjedisin/ IKMT ndëshkon “Bankers Petrolium Albania”

11 Janar 2022, 12:14, Aktualitet CNA
Ndoti mjedisin/ IKMT ndëshkon “Bankers Petrolium Albania”

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit, ka vijuar punën për mbikqyrjen dhe kontrollin e zbatimit të legjislacionit në fuqi në fushën e mbrojtjes së mjedisit dhe ndëshkimin e çdo ndërhyrje të paligjshme me pasoja në mjedis.

Në ushtrim të përgjegjësive të veta, IKMT bën të ditur se pas ushtrimit të kontrollit në subjektin ?BANKERS PETROLIUM ALBANIA LTD? Fier, ka konstatuar që subjekti nuk ka respektuar kushtet e Lejes së Mjedisit për largimin e mbetjeve të rrezikshme dhe si rrjedhojë ka kontaminuar zonën.

Sipas IKMT, ndaj subjektit është vendosur masa administrative dënim me gjobë në vlerën 2 000 000 lekë dhe është pezulluar aktiviteti per afatin 60 dite.

IKMT i bën thirrje të gjithë subjekteve të zbatojnë me përgjegjshmëri dhe në mënyre rigoroze të gjitha ligjet në fuqi për mbrojten mjedisore si një nga prioritetet e Qeverisë./CNA.al

Lajmet e fundit nga