LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Media dhe një leksion demokracie për ata që u “tmerruan” në 8 Janar

11 Janar 2022, 11:15, Aktualitet CNA

Në një nga ekranet e reja mediatike në Shqipëri, që pretendon të jetë një vizion tjetër televiziv, një imazh ndërkombëtar, dje gazetarja të jepje të kuptoje se nuk jetonte në Shqipëri, por ishte në Luksemburg. Megjithëse edhe në Luksemburg gazetarët realitetin dhe qasjen ndaj fenomenve që ndodhin do ta kishin krejt ndryshe. Nuk është e vetmja, janë shumë që pretendojnë se kanë qasjen e duhur dhe marrin rolin e gjyqtarit për të dhënë verdiktin. Janë në cdo rast përtej gazetarisë.

Së pari, nuk do ishin tifozë.

Së dyti, nuk do jepnin mendimin e tyre të deformuar. Por, do të raportonin realitetin apo do të nxisnin debatin.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,?Pamje makabre, të tmerrshme, të papranueshme, komision rithemelimi që ka humbur logjikën?, qëndrime të qarta të forta kundër protestës së ditës së shtunë. Gjuhë kryesisht e përdorur nga Lulzim Basha dhe njerëzit e tij. Dhe këtë dje e dëgjoje live në moderim, në një emision ku duhej të dëgjohej qëndrimi i palëve. Pa folur më tej për të ftuarit, ku një anonime që nuk është as anëtare e PD-së, por është marrë nga rruga dhe është futur në kryesi, ?cicëronte? kundër demokratëve. Dhe gazetarja që i mbante ?ison?.

Ndoshta e mira është që gazetarët në Shqipëri, paralel me pamjet e 8 Janarit, të shikojnë protestat në Athinë, në Berlin, në Itali, në Bruksel, për çështje të ngjashme, të kufizimit të lirisë dhe demokracisë.

Ku nuk thyhen katër xhama të selisë, por dëmet nga protestat shkojnë me miliona euro.

Demokracia ka kosto, liria ka kosto. Një shumicë në Partinë Demokratike pretendon se kryetari ka uzurpuar selinë. Këtë Basha e vërteton duke u mbyllur brenda dhe duke e nxjerrë kokën si struci sa herë largohet Komisioni i Rithemelimit, demokratët, të rinjtë, gratë të cilët prej ditësh shkojnë e trokasin që t?iu hapet dera.

Por, kryetari shkon e iu thotë se kjo është dera e tij. Dhe nuk mund të hynë aty brenda se nuk do ai. Sepse ai është zgjedhur kryetar në Qershor. Dhe pse nuk u fol në Qershor, por flitet në Dhjetor?

Flitet tani sepse edhe kur një forcë politike fiton zgjedhjet, Opozita kërkon zgjedhje të parakohshme.

Këtu jemi në një fakt që një shumicë kërkon zgjedhje të parakohshme në parti. Një parti që ka një kryetar të marrë peng, një kryetar të cilin disa muaj pas Qershorit e pamë të lidhur me krimin. Të rrethuar me banditë. E pamë të merrte vendime i vetmuar, i mbyllur në zyrë dhe tashmë të publikohen edhe dosje të korrupsionit të tij, për lidhje të forta me Qeverinë.

Dhe njerëzit shkuan e protestuan në një godinë të bunkerizuar. Ku thyen disa xhama, u plagosën disa qytetarë dhe nga ana e kryetarit të mbyllur brenda, nuk pati asnjë person të gërvishtur, e jo më të dëmtuar.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Dhe pas alarmit të ngritur, tani gazetarët dalin e flasin për pamje makabre, a thua se u bë gjëma që u thyen pesë xhama dhe shkuan qytetarët të shqyenin dyert e selisë së tyre. Po të shqyenin, sepse duhet të jetë godinë e lirisë. Jo, godinë e një të ?marri? i cili mbyllet brenda dhe thotë ?Unë nuk ik, kjo është prona ime?, a thua se ia ka dhënë e ëma në pajë, kur e ka nxjerrë në politikë.

Në asnjë vend normal, nuk do të qëndronte një kryetar partie më në zyrë. Por, do të dorëzonte partinë qytetarëve.

E jemi në anormalitet. Ajo nuk është parti e Lulzim Bashës. Ajo është parti e demokratëve. Të rrethuar e kapën kryetarin me kriminelë, me banditë, të bunkerizuar, dhe nuk bënë asgjë. Shkuan e protestuan për të liruar selinë.

Për më tepër, pamjet treguan se xhamat ishin thyer pas hedhjes së gazit brenda. Se u thyen xhamat e selisë dhe pati një orë e gjysëm protestë, ku qytetarët tentuan të hynin në shtëpinë e tyre, na qenka makabre, e tmerrshme, e papranueshme? Ka ikur logjika? Fenomene a thua nuk i kishim parë, nuk i kishim dëgjuar?.

Kështu janë palët politike në Shqipëri. Ky është aksioni që përdorin.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,Për më tepër ata që ishin jashtë ishin në të drejtën e tyre dhe pronën ua kishin uzurpuar.

Një pakicë dhe një grusht kriminelësh.

Dhe quhet një ?logjikë e humbur, e tmerrshme, makabre?. Një aksion politik për të rikthyer në duart e demokratëve Partinë Demokratike dhe për të filluar një aksion opozitar për të rrëzuar Qeverinë.

Kjo qenka e tmerrshmja që bënë disa qytetarë, për gazetarët, moderatorët, që mesa duket nuk e kuptojnë thelbin e demokracisë dhe lirive të qytetarit, aq sa dhe një protestues i thjeshtë në atë turmë që mund të jetë militanti më i ?çmendur? pas Partisë Demokratike.

Në fakt gazetarët duhet të jenë më të ?çmendur? sesa një militant pas lirisë, pas të vërtetës, dhe jo të kthehen në instrumenta jo logjikë, që i tmerron e vërteta dhe që pas fasadës qëndrojnë në luks, apo majmen duke u paguar nga afera korruptive të Qeverisë. Jo një, jo të gjithë./CNA.al

Lajmet e fundit nga