LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga plani për të evakuuar Bashën tek lëvizjet brenda selisë/ Artan Hoxha zbulon prapaskenat e ditës së protestës

10 Janar 2022, 21:05, Aktualitet CNA
Nga plani për të evakuuar Bashën tek lëvizjet brenda

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka deklaruar se Lulzim Basha është ruajtur nga 6 punonjës të gardës ditën e protestës së 8 Janarit.

Hoxha ka treguar se ka patur plan për të evakuuar Bashën nga selia. Një tjetër person që është mbrojtur nga punonjësit e gardës ka qenë Enkelejd Alibeaj.

?E vetmja mënyrë për t?i larguar ishte sulmi fizik dhe kjo tregonte se njerëzit në seli ishin të përgatitur. Kur grupi u ngjit sipër punonjësit e gardës e kanë marrë zotin Basha dhe e kanë hequr nga selia e tij dhe e kanë evakuuar. Basha është mbajtur i vetëm në seli,  garda s?e ka lejuar Bashën, ai i ka ndjekur ngjarjet nga televizori, kanë qenë 6 truproje të gardës. Kishte përforcime nga garda. Ai kishte 6, Basha në zyrë kishte 6 truproje, komandantin dhe 5.

Një punonjës i 7 i gardës kishte izoluar Enkelejd Alibeajn në një ambient tjetër. Garda republikës atë ditë 2 herë ka planifikuar për ta evakuuar Bashën. Herën e parë e nxorën nga zyra e vetë. Basha ka komunikuar gjithë kohës në telefon në gjuhë të huaj nuk ka folur në shqip. Basha s?e ka marrë në telefon policinë.

Garda i ka ofruar siguri maksimale. Unë herën e parë thashë ka 4 truproja ishin shtuar edhe 2, pra 6. Iu dha garanci dhe u mor në ruajtje edhe Alibeaj. Unë nuk besoj se është deklarata e Spartak Brahos që tha se rrezikohet siguria e Enkelejd Alibeajt. Nuk ka lëvizur nga godina Basha gjatë gjithë kohës ka qëndruar aty deri në fund?, tha Hoxha.

Ndër të tjera gazetari ka zbuluar se personi që ka telefonuar policinë ka qenë Gazment Bardhi. Artan Hoxha thotë se të armatosur kanë qenë vetëm punonjësit e gardës.

?Policia e shtetit cakton një zyrtar i cili quhet pika e kontaktit që e njeh mirë dhe është në gjendje ta lexojë situatën. Personi i parë që ka kërkuar ndihmë ka qenë Bardhi. Ndihma është kërkuar që kur dera e brendshme ka filluar të dobësohet. Që në atë moment ka kërkuar ndihmë, mirëpo policia se shikonte dot se çfarë ndodhte brenda dhe se vlerësonte dot sa e rrezikshme ishte situata.

Policia është vonuar sepse nuk e shihte dot situatën, garda ishte në kat të dytë dhe se shihte po ashtu derën. Të vetmit persona të armatosur kanë qenë punonjësit e gardës. Unë po them të verifikuar.  Ndërhyrja e policisë është bërë kur tokmaku shembi derën?, tha ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga