LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Protesta e 8 janarit/ Prokuroria del me njoftimin zyrtar

10 Janar 2022, 16:07, Aktualitet CNA
Protesta e 8 janarit/ Prokuroria del me njoftimin zyrtar

Prokuroria e Tiranës në një njoftim zyrtar ka bërë me dije se po vijon hetimet në lidhje me protestën e dhunshme që u regjistrua ditën e shtunë në selinë e Partisë Demokratike.

Protesta në fjalë, u thirr nga ish-kryeministri Sali Berisha, por që mercenarë të Lulzim Bashës dhunuan me qindra demokratë.

Organi i akuzës ka ngritur 4 akuza në lidhje me këtë ngjarje.

Njoftimi i plotë:

PROKURORIA PRANË GJYKATËS SË SHKALLËS SË PARË TIRANË

Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Tiranë po kryen hetime për çështjen penale me Nr. 182 të vitit

2022, për ngjarjen e datës 08.01.2022, të ndodhur në selinë e Partisë Demokratike.

Nga veprimet e para hetimore të kryera rezultojnë të jenë arrestuar 34 persona, të dyshuar për

vepra penale të ndryshme si ?Shkatërrim prone? sipas nenit 150 të Kodit Penal, ?Prishja e

qetësisë publike? sipas nenit 274 i Kodit Penal, ?Shkelja e rregullave mbi lëndët plasëse,

djegëse dhe radioaktive? sipas nenit 282 te Kodit Penal, ?Mbajtja pa leje dhe prodhimi i

armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit? sipas nenit 278 i Kodit Penal dhe ?Prodhimi,

mbajtja, blerja apo shitja pa leje e armëve të ftohta? sipas nenit 279 i Kodit Penal.

Po kryhen veprimet e duhura në drejtim të individualizimit të veprimeve të kryera nga secili

prej personave të arrestuar dhe personave të tjerë të përfshirë në veprime në kundërshtim me

ligjin.

Nga hetimet e deritanishme rezulton të jenë ngritur si pista hetimi:

? dhuna e ushtruar nga protestuesit në drejtim të selisë së PD-së dhe pasojat e ardhura si

shkatërrim prone,

? përdorimi i lëndëve të panjohura në drejtim të protestuesve para ndërhyrjes së policisë dhe

dhuna e ushtruar në drejtim të tyre,

? mbajtja e sendeve të ndryshme të paligjshme dhe individualizimi i autorëve,

? si dhe çdo e dhënë tjetër e pretenduar deri në këtë fazë.

Hetimet vijojnë në mënyrë intesive në drejtim të marrjes së të dhënave me vlerë hetimore.

Po kryhen të gjitha veprimet si:

? sekuestrimet e pamjeve filmike në të gjitha ambientet me vlerë hetimore,

? marrja në pyetje e të gjithë personave që kanë dijeni për rrethanat e ngjarjes,

? si dhe çdo lloj veprimi tjetër që do dalë i nevojshëm nga dinamika në vijim.

Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Tiranë, është e angazhuar maksimalisht për kryerjen e hetimeve

me objektivitet si në çdo rast, me qëllim zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes dhe vënien

para përgjegjësisë penale të çdo personi që ka kryer veprime në kundërshtim me ligjin.

 

PROKURORIA PRANË GJYKATËS SË SHKALLËS SË PARË TIRANË/CNA.al

Lajmet e fundit nga