LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Dhunuesit hiqen si viktima”/ Aktivisti flet me fakte: Në selinë e PD kishte njerëz të armatosur

11 Janar 2022, 16:11, Aktualitet CNA
“Dhunuesit hiqen si viktima”/ Aktivisti flet me fakte: Në

Pedagogu i Universitetit të Durrësit Alfred Halilaj dhe aktivisti Genti Çela kanë komentuar dhunën ndaj demokratëve në selinë e PD në protestën e 8 janarit.

Halilaj theksoi se dhunuesit e asaj dite, sot janë duke u hequr sikur janë viktima.

 ?Ata që janë në selinë blu, kërkojnë që të justifikojnë dhunën. Reagimi ynë ishte paqësor, kurse dhunuesit po na hiqen si viktima. Demokratët ishin njerëzit më të dëlirë në atë protestë.

Blindimi i dyerve të selisë ka provokuar demokratët, akoma asnjë demokrat nuk merr asnjë shërbim në shtet. Ne të gjithë aty kemi punuar që të sjellim Lulzim Bashën kryeministër, e tani të shkojmë e të përballemi me Ramën në selinë e PD ishte dhimbje për të gjithë ne?, tha Halilaj.

Ndërsa, Çela vlerësoi se në selinë blu ka pasur njerëz që kanë qenë të armatosur.

?Policia lëshoi shumë gaz lotsjellës, kur ka hyrë në selinë e PD-së. Kam pasur informacion se ka pasur njerëz që kanë ardhur nga zona të caktuara të armatosur. Ka pasur njerëz të armatosur në selinë e PD. Atë ditë kam parë lakuriq drejtuesit e PD-së, siç thotë poeti disident Trifon Xhagjika në poezinë e tij “E pashë atdheun lakuriq”./CNA.al

Lajmet e fundit nga