LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Gjykata të pastra, ligj dhe jo ryshfet”/ Yuri Kim i “tërheq veshin” drejtësisë

11 Janar 2022, 14:06, Aktualitet CNA

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, ka lëshuar sërish thirrjen për mos ndalimin e Reformës në Drejtësi.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Kim shprehet se investimet amerikane në Shqipëri po rriten por për të vijuar më tej duhet të ketë rregulla të qarta, transparente e gjykata të pastra.

?Shumë mirë të shohësh rritjen e investimeve amerikane në Shqipëri. Rregulla racionale, të qarta, transparente plus gjykata të pastra (d.m.th që mosmarrëveshjet të zgjidhen me ligj dhe jo ryshfet) do të tërheqin edhe më shumë investime. Le të vazhdohet me implementimin e Reformës në Drejtësi që të ketë më shumë mundësi punësimi dhe prosperitet për njerëzit?, shkruan ambasadorja Kim.

Në 9 muajt e parë të vitit 2021 në Shqipëri është rritur më 78 milionë Euro niveli i investimeve krahasuar me një vit më parë, duke shkuar në 422 milionë Euro në total./CNA.al

Lajmet e fundit nga