LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lëkundjet e tërmetit/ Peleshi: Në gatishmëri për çdo situatë, nuk ka raportime për dëme

9 Janar 2022, 22:33, Aktualitet CNA
Lëkundjet e tërmetit/ Peleshi: Në gatishmëri për

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka reaguar përmes një postimi ne rrjete sociale lidhur me lëkundjet e tërmetit mbrëmjen e sotme.

Peleshi thekson se deri tani nuk ka raportime për dëme material apo në njerëz, ndërsa shton se janë në gatishmëri për çdo situatë.

?Lëkundjet e tërmetit që u ndjenë edhe në vendin tonë e kishin epiqendrën në kufirin mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë, sipas të dhënave paraprake nga IGJEUM, rreth 40 km në Veri-Lindje të Bilishtit me magnitude 5.6 sipas shkallës Rihter. Intensiteti i tërmetit vlerësohet paraprakisht 6 ballë sipas shkallës MSK-64.

Edhe pse shumë herët, deri në këto momente nuk raportohen dëme, megjithatë të gjitha strukturat e emergjencave civile janë në gatishmëri të plotë për të evidentuar e me pas reaguar në çdo situate?, shkruan Peleshi./CNA.al

Lajmet e fundit nga