LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rekorde “Guinness” të restoranteve që nuk do e mendonit kurrë se ekzistonin

2 Janar 2022, 19:40, Kuriozitete CNA
Rekorde “Guinness” të restoranteve që nuk do e mendonit

Guinness World Records ka një menu të gjatë të rekordeve që kanë të bëjnë me restorantet.

Ky artikull do të eksplorojë një përzgjedhje të këtyre rekordeve, të cilat ndonjëherë mund t’ju bëjnë të pyesni veten: “Pse ekziston një rekord botëror për këtë?”

Zbuloini cilat janë:

RESTORANTI MË I VJETËR

Guinness World Records raporton se ky çmim shkon për  restorantin që u themelua kur kuzhinieri francez Jean Botín dhe gruaja e tij asturiane ndërtuan një han brenda një ndërtese të vitit 1590. Fillimisht restoranti punonte, sipas zakonit, nga klientët që sillnin ushqimin e tyre, i cili më pas do të gatuhej në ambiente.

RESTORANTI MË I LARTË

Një rekord i publokuar nga Guinness World Records është restoranti më i lartë. Ky rekord i përket një restoranti në vendpushimin e skive Chacaltaya në Bolivi, i cili është 17,519 këmbë mbi nivelin e detit. Për ta vënë këtë në perspektivë, kjo do të ishte si një darkë në kampin bazë të malit Everest.

RESTORANTI MË VERIOR

Spitsbergen – i cili shtrihet në Detin Barents dhe Grenlandë – është një pjesë e arkipelagut të ishullit Svalbard. Atlantic raporton se ky territor norvegjez është rreth 650 milje nga Poli i Veriut, duke i bërë 22000 banorët e tij vendbanimin më verior njerëzor gjatë gjithë vitit në botë. Dhe ku ka njerëz, ka restorante. Guinness Ëorld Records emëron Ariu i Kuq Polar si restoranti më verior në botë. Dikush mund të presë që të ushqehet me ushqime unike për ekosistemin arktik, të tilla si foka.

RESTORANTI MË I VJETËR VEGJETARIAN

Sipas PBS, vegjetarianizmi ka qenë në modë që nga lashtësia, por deri në vitin 1847 u krijua termi. Që atëherë, vegjetarianizmi është rritur aq shumë sa që nga fundi i shekullit, koha dukej e pjekur për të gjetur atë që do të bëhej restoranti më i vjetër vegjetarian në botë. Guinness World Records raporton se Haus Hiltl i Cyrihut, Zvicër, u themelua në vitin 1898 dhe tani është më i vjetri në botë.

RESTORANTI I PARË ME STAF ROBOT

Pa shërbim të shkëlqyeshëm, një restorant është i dënuar të dështojë, pavarësisht se sa e mirë është kuzhina. Por, çka nëse stafi i pritjes do të bëhej shkak për të shkuar në restorant vetë? Një rekord i mbajtur nga Rekordet Botërore Guinness është “restoranti i parë me staf të pritjes së robotëve”. Kjo i atribuohet Dy Panda Deli të Pasadenës, Kaliforni. Sipas revistës Smithsonian, në vitin 1983, Shayne Hayashi shpenzoi 20,000 dollarë secili në Tanbo R-1 dhe Tanbo R-2 për t’u shërbyer klientëve në ndërmarrjen e tij. Këta robotë 180 kile dhe katër këmbë e gjysmë të gjatë sollën kuzhinën kineze si brinjë rezervë, pulën e gjeneralit Tso dhe oriz të skuqur në tavolinat e klientëve. Edhe pse këta kamerierë teknologjikë ishin të prirur ndaj aksidenteve të shpeshta, ata u bënë shpejt të dashur nga klientela.

RESTORANTI MË I VOGËL NË BOTË

Në një kabinë të vogël të verdhë në Iisalmi, Finlandë, supozohet se është restoranti më i vogël në botë: Kuappi, që do të thotë “Dollap” ose “Kabinet”. Sipas Atlas Obscura, ai përbëhet nga një ndërtesë e vetme prej 86 metrash katrorë që përmban një kuzhinë të vogël, një bar të plotë, një tualet dhe një tavolinë për dy. Në të vërtetë, dy është i gjithë kapaciteti i këtij restoranti – përveç në mot të këndshëm kur një tavolinë tjetër për dy mund të vendoset jashtë./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga