LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zyrtare/ Zbulohet kontinenti i 8-të i planetit

27 Dhjetor 2021, 19:53, Kuriozitete CNA
Zyrtare/ Zbulohet kontinenti i 8-të i planetit

Verifikuar!
Një grup gjeologësh doli në titujt kryesorë të lajmeve kur njoftuan zbulimin e Zealandia-s në vitin 2017.

Sipas BBC, është një kontinent i madh prej 1.89 milion milje katrorë (4.9 milion km katrorë) ? që është rreth gjashtë herë më i madh se Madagaskari.

Megjithëse enciklopeditë, hartat dhe motorët e kërkimit të botës kishin qenë të bindur se kishte vetëm shtatë kontinente për disa kohë, ekipi me besim e informoi botën se kjo ishte e gabuar.

Zbulimi i fundit theu rekorde ? si më i vogli, më i holli dhe më i riu në botë.

94% e saj është nën ujë, me vetëm një pjesë të vogël të ishujve, si Zelanda e Re, që dalin nga thellësitë e saj oqeanike.

U deshën 375 vite për të zbuluar Zealandia-n si kontinent. Faxweb

Lajmet e fundit nga