LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse mbretëresha Elisabeth, gjithmonë firmos me emrin “Elisabeth R”

27 Dhjetor 2021, 18:57, Kuriozitete CNA
Pse mbretëresha Elisabeth, gjithmonë firmos me emrin “Elisabeth

Gazeta e revistës Cosmopolitan në Mbretërinë e Bashkuar vuri në dukje se një postim i shpërndarë nga Mbretëresha Elizabeth (përmes llogarisë @royalfamily Instagram) përfundoi me shenjën “Elizabeth R”. Në fund të postimit të saj duke lavdëruar atletët Paralimpikë, Mbretëresha shkroi: “I dërgoj urimet e mia më të mira për të gjithë ata që kanë kontribuar në suksesin e këtyre lojërave të paharrueshme. ELIZABETH R.” (Nëse nënshkrimi i një postimi me emrin tuaj tingëllon si diçka që do të bënte gjyshja juaj, mbani mend se mbretëresha është 95 vjeç.) Dhe nuk ishte një gabim shtypi. Një artikull i TIME 2014 regjistron postimin e parë të Mbretëreshës së Anglisë në Tëitter: “Është kënaqësi të hap ekspozitën e Epokës së Informacionit sot në @ScienceMuseum dhe shpresoj se njerëzit do ta shijojnë vizitën. Elizabeth R.”

Pse Mbretëresha Elizabeth e nënshkruan emrin e saj si “Elizabeth R”? Ky është manuali i saj i shenjave mbretërore. “Manuali i nënshkrimit” është një term i vjetëruar për “nënshkrimin”, dhe manuali i shenjave mbretërore është pikërisht ai (nëpërmjet Merriam-Ëebster). Manuali i shenjës së mbretëreshës ose mbretëreshës është thjesht emri i mbretit ose mbretëreshës dhe shkronja “R”. Sipas Harper’s Bazaar, “R” tregon autoritetin mbretëror dhe qëndron për “rex” (nëse përdoret nga një mbret) ose “regina” (nëse përdoret nga një mbretëreshë)

Monarkët nuk kishin gjithmonë mbiemra (sinqerisht, ata nuk kishin nevojë për to), por në vend të kësaj përdornin emrin e tyre mbretëror (emri me të cilin njihen si sundimtarë) dhe emrin e shtëpisë mbretërore të cilës i përkisnin. Sipas faqes zyrtare të Familjes Mbretërore, është emri i parë që ka qenë gjithmonë i rëndësishëm: monarkët britanikë janë emëruar tradicionalisht për vendin që ata qeverisnin. Ndërsa në kohët moderne, ju ende ndonjëherë do të dëgjoni mbretëreshën të referuar si “Anglia”, në të kaluarën, ata e thoshin këtë në një kuptim shumë më të drejtpërdrejtë. Manuali i shenjave të një monarku ishte nënshkrimi i vetë vendit ? jo një individi që ka nevojë për një mbiemër.

Sipas historianes mbretërore Marlene Koenig në Harper’s Bazaar, monarkët gjithmonë i nënshkruajnë emrat e tyre në këtë mënyrë në dokumentet zyrtare. “Ai përcakton autoritetin e sovranit,” tha ajo. “Do ta gjeni përdorimin e “R” që nga Henry I.”

Monarkët evropianë i kanë nënshkruar emrat e tyre në këtë mënyrë për shekuj. Në 1795, Mbreti George III vendosi “George R” në një dekret që autorizonte mercenarët Hessian për të shtypur kryengritjen koloniste në atë që tani është Shtetet e Bashkuara. Mbretëresha Elizabeth I e shpalli Anglinë një komb protestant dhe ajo gjithashtu nënshkroi dekretin me “Elizabeth R”.

Manuali i shenjave mbretërore mund të transformojë një projekt-ligj në një ligj, të japë autorizim mbretëror për një direktivë, apo edhe thjesht të verifikojë një njoftim si një publikim zyrtar i Pallatit Buckingham. Në epokën moderne, monarkia britanike është më shumë një institucion i simbolizmit kulturor sesa një organ rregullator, por mbretëresha ende nënshkruan dokumente përfshirë dekretet e miratimit mbretëror për Parlamentin dhe, natyrisht, në postimet e saj në Instagram për Lojërat Paralimpike të vitit 2021./ www.grunge.com/why-queen-elizabeth-always-signs-her-name-as-elizabeth-r/S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga