LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Misteri i pashpjeguar i urës 'Overtoun' në Skoci

18 Dhjetor 2021, 14:13, Kuriozitete CNA
Misteri i pashpjeguar i urës 'Overtoun' në Skoci

Ura Overtoun është një strukturë e ndërtuar pranë qytetit të Dumbarton, Skoci. Ura e ngushtë të çon në Shtëpinë Overtoun, një shtëpi e stilit viktorian që u ndërtua në vitin 1862. Që nga vitet 1960, njerëzit në zonë kanë vënë re sjelljen e çuditshme të qenve ndërsa ishin në urë. Qindra qen kanë kërcyer drejt vdekjes nga Ura Overtoun dhe deri më sot, nuk ka asnjë shpjegim se pse e bëjnë këtë, sipas ATI. Për vendasit, nusja është bërë e njohur si ?Ura e Vetëvrasjes së Qenit?.

Ura Overtoun u përfundua në vitin 1895. Është një vend i njohur për ta vizituar njerëzit dhe pronarët e qenve, pasi ura është e rrethuar nga pemë të harlisura që krijojnë një atmosferë relaksuese. Megjithatë, shumë pronarë qensh raportuan se sapo arritën në urë, kafshët e tyre shtëpiake filluan të silleshin në mënyrë të çuditshme përpara se të vraponin drejt skajit të urës dhe të hidheshin në luginën 50 metra. Sipas një raporti të Neë York Times të vitit 2019, studiuesit thonë se rreth 300 qen janë hedhur nga ura, ndërsa vendasit thonë se numri është afër 600. Dhe nga të gjithë ata qen, 50 kanë ngordhur si pasojë.

Ata që besojnë në paranormalen thonë se ura është e përhumbur. Një pronare qeni, Lottie Mackinnon, tregoi përvojën e saj në urë. Ajo ishte duke ecur me qenin e saj, Cassie, kur pa diçka që e trembi atje. Sipas Mackinnon, Cassie ishte “e pushtuar nga një energji e çuditshme” përpara se të hidhej nga ura, siç raportohet nga Unilad. Fatmirësisht qeni mbijetoi. Vendasit thonë gjithashtu se ata janë supersticioz dhe besojnë në shpirtrat dhe paranormalen.

Megjithatë, në vitin 2005, në vitin 2005, David Sexton dhe psikologu i tyre David Sands shkuan në Urën dhe studimet e ekspertëve për të kërkuar një përgjigje për mendimet e tyre. Ndërsa ishin atje, ata vunë re erërat, tingujt dhe pamjet që mund t’i bëjnë shumë të kërcejnë. Ata arritën në përfundimin se arsyeja ishte me shumë gjasa aroma e vizonit që josh qente nga ura, sipas Slate. Nuk është një përgjigje përfundimtare, por është një mundësi./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga