LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pse "fluturimi 19” edhe sot mbetet një çështje e pazgjidhur?

17 Dhjetor 2021, 15:57, Kuriozitete CNA
Pse "fluturimi 19” edhe sot mbetet një çështje e

Kur mendoni për Trekëndëshin e Bermudës, imazhet e anijeve fantazmë, avionëve të humbur dhe grupeve të tëra njerëzish që zhduken në ajër të hollë janë ndoshta mendimet e para që ju mbushin kokën. Në fund të fundit, ky seksion prej 500,000 miljesh katrorë i Oqeanit Atlantik Verior perëndimor midis brigjeve të Floridës, Bermudës dhe Antileve të Mëdha, i quajtur ndonjëherë edhe “Trekëndëshi i Djallit”, mendohet të jetë i rrënuar nga forca të errëta dhe ndoshta të mbinatyrshme dhe ai reputacion nuk lindi vetëm nga askund, sipas Richmond Times-Dispatch.

Trekëndëshi i Bermudës ka një histori të gjatë të udhëtarëve që zhduken në mënyrë misterioze pasi kalojnë në atë pjesë të oqeanit, me më shumë se 70 aeroplanë dhe anije që besohet se janë zhdukur brenda trekëndëshit që nga mesi i shekullit të 19-të, kështu që nuk është çudi. pse ka tërhequr një reputacion si një vend mjaft i përhumbur (nëpërmjet Britannica). Një nga zhdukjet më famëkeqe që ka ndodhur ndonjëherë në Trekëndëshin e Bermudës është zhdukja ende e pashpjegueshme e ?Fluturimit 19?, i cili u zhduk në mënyrë misterioze më 5 dhjetor 1945.

Mëngjesin e 5 dhjetorit, një grup prej pesë bombardues silurësh TBM Avenger, të njohur kolektivisht si “Fluturimi 19”, u nisën nga Stacioni Ajror Detar në Ft. Lauderdale, Florida, i udhëhequr nga piloti me përvojë dhe veterani luftarak, toger Charles C. Taylor, në një mision rutinë trajnimi lundrimi dhe bombardimi, sipas History.

I përbërë nga katërmbëdhjetë avionë gjithsej, shumica e të cilëve kishin afërsisht 300 orë përvojë në ajër, grupi kishte për detyrë të fluturonte në lindje nga bregu i Floridës drejt Hen and Chickens Shoals në Bahamas, mbi të cilin ata duhej të kryenin praktikën e bombardimeve. . Prej andej, ata pritej të fluturonin në veri për afër tetëdhjetë milje, duke kaluar mbi ishullin Grand Bahama përpara se të kthenin avionët e tyre në jugperëndim dhe të niseshin përsëri drejt bazës së tyre në Ft. Lauderdale. Ata ishin skuadrilja e 19-të e stërvitjes që përfundoi këtë detyrë të veçantë stërvitore, të quajtur “Problemi i Navigimit Numër Një”, atë ditë dhe i gjithë fluturimi pritej të zgjaste vetëm tre orë. Por tragjikisht, rezultoi se nuk ishte kështu./ https://www.grunge.com/665578/why-the-disappearance-of-flight-19-remains-unsolved/S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga