LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Tregojnë nëse ke Covid/ Del në treg maska me antitrupa struci

13 Dhjetor 2021, 09:21, Kuriozitete CNA
Tregojnë nëse ke Covid/ Del në treg maska me antitrupa struci

Shkencëtarët kanë zhvilluar një maskë të re për fytyrën që përdor antitrupat e strucit për të zbuluar Covid-19 duke shkëlqyer nën dritën ultravjollcë.

Shpresohet se risia mund të mundësojë testimin me kosto të ulët të virusit në shtëpi.Maska përmban një filtër të veshur me antitrupa struci që synojnë Covid-in, bazuar në idenë se hulumtimet e mëparshme kanë treguar se zogjtë kanë rezistencë të fortë ndaj sëmundjeve.

Këto antitrupa u nxorrën nga vezët e strucit që ishin injektuar me një formë joaktive, jo kërcënuese të koronavirusit, pasi antitrupat transferohen te pasardhësit përmes të verdhës së verdhë.

Ata gjithashtu formohen shumë më shpejt te strucat – në vetëm gjashtë javë krahasuar me 12 te pulat – dhe janë gati 24 herë më të mëdha, duke u lejuar atyre më shumë hapësirë të formohen.

Në një studim nga Yasuhiro Tsukamoto dhe ekipi i tij në Universitetin Prefektural të Kyotos në Japoninë perëndimore, pjesëmarrësit mbanin maskat për tetë orë përpara se filtrat të hiqeshin dhe të spërkateshin me një kimikat që shkëlqen nën dritën ultravjollcë duke treguar kështu nëse Covid-19 është prezent.

Studiuesit zbuluan se, ato që ishin veshur nga njerëz të infektuar me virusin shkëlqenin rreth hundës dhe gojës.

Ata thanë se drita LED e një smartphone-i mund të përdoret gjithashtu për të zbuluar virusin,. Shkencëtarët shpresojnë të zhvillojnë më tej maskat në mënyrë që ato të shkëlqejnë automatikisht, pa ndriçim të veçantë./ dailymail.co.uk/sciencetech/articleScientists-develop-face-mask-GLOWS-dark-detects-Covid-19-breath./S.K- CNA.al

Lajmet e fundit nga