LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Trendet kozmetike më vdekjeprurëse që përdoreshin dikur nga gratë

12 Dhjetor 2021, 08:46, Kuriozitete CNA
Trendet kozmetike më vdekjeprurëse që përdoreshin dikur nga

Për shekuj me radhë, kozmetika është përdorur për të rritur bukurinë. Për shembull, sipas National Geographic, si burrat ashtu edhe gratë në Egjiptin e lashtë përdornin eyeliner të zi dhe të gjelbër.

Ata besonin se do të parandalonte sëmundjen dhe provat tregojnë se më shumë se sa ka gjasa të ketë bërë. Megjithatë, eyeliner ishte bërë me plumb, dhe kështu do të kishte shkaktuar probleme shëndetësore. Egjiptianët e lashtë, megjithatë, në përgjithësi nuk jetonin pas të 30-ave dhe kështu, ata nuk i përjetuan efektet e këqija.

Përdorimi i plumbit në kozmetikë ishte mjaft i popullarizuar në shekujt 17, 18 dhe 19. Sipas The Cut, ai i ndihmoi gratë të arrinin një pamje të zbehtë dhe lëkurë të lëmuar (të dyja të njohura në atë kohë). Sigurisht, kjo do të thoshte se njerëzit që përdornin këto produkte me plumb po helmoheshin ngadalë. Më e famshmja, Mbretëresha Elizabeth I përdori kozmetikë që përmbanin merkur, arsenik dhe plumb. Shumë besojnë se ky ishte përfundimisht shkaku i vdekjes së saj.

Belladonna ose shamia vdekjeprurëse e natës është një bimë toksike që përdorej si pika për sytë (për Koleksionin e Historisë). Do t’i zgjeronte bebëzat për të krijuar një pamje joshëse të ngjashme me dren. Po kështu, do të shkaktonte shtrembërime vizuale dhe do t’ju vriste pas përdorimit të zgjatur. Ndoshta tendenca më shqetësuese ishte përdorimi i materialeve radioaktive në një shumëllojshmëri produktesh bukurie dhe shëndetësore (nëpërmjet Insider).

E zbuluar në 1898 nga Marie Curie, radiumi, një element radioaktiv, u përdor në sapunë, pasta dhëmbësh, buzëkuq dhe produkte të tjera kozmetike (nëpërmjet History Today). Me shkëlqimin e saj të gjelbër, ajo u reklamua si “dielli i lëngshëm”. Sigurisht, përdorimi i këtyre produkteve mund të shkaktojë helmim nga rrezatimi dhe vdekje. Sipas Biography, ajo vrau Marie Curie pas vitesh ekspozimi.

Rrobat në shekullin e 19-të, për fat të keq, ishin të ndezshme dhe helmuese (përmes National Geographic). Mjaft e çuditshme, ishte një mënyrë mjaft e zakonshme për të vdekur. Gratë vishnin fustane prej tyli dhe pambuku. Ndërsa shtëpitë ndriçoheshin nga qirinj, vajra dhe vatrat e zjarrit, fatkeqësia dhe vdekja mund të ndodhin lehtësisht. Përveç kësaj, gratë mbanin krehër celuloid në flokët e tyre dhe ato shpesh shpërthenin nëse nxeheshin shumë!).

Arseniku nuk përdorej vetëm në grim, por edhe në sende shtëpiake dhe veshje. Qirinj, perde dhe letër-muri përdorën të gjitha arsenik. Më ikonike, kur pëlhura u ngjyros me helm, ajo mori një nuancë të gjelbër të shkëlqyeshme të referuar si jeshile smeraldi (për Racked). Kjo nuancë u bë veçanërisht e njohur për kohën e saj dhe u përdor në këpucë, doreza dhe kurora me lule artificiale.

Kjo rezultoi në skuqje, ulçera, zgjebe, flluska dhe plagë për përdoruesin. Flokët gjithashtu mund të bien para se të shkaktojnë mbylljen e mëlçisë dhe veshkave, duke çuar, natyrisht, në vdekje. Këto efekte do të ndjeheshin edhe nga prodhuesi i veshjeve ose produkteve të përmendura.

Në vitin 1861, 19-vjeçarja Matilda Schuerer (puna e së cilës përfshinte ngjyrosjen e luleve të rreme me arsenik), vdiq si rezultat i ekspozimit të saj ndaj helmit. Bilia, të vjellat dhe të bardhët e syrit të saj ishin të gjitha të gjelbra. Nga fundi i viteve 1800, moda me arsenik u hoq dhe u zëvendësua nga alternativa. Deri më sot, nuanca ka një reputacion negativ midis rrobaqepëseve (nëpërmjet Kvadrat Interwoven).

Mbretëresha e Anglisë Elizabeth I ishte vajza e mbretit Henry VIII dhe Anne Boleyn (nëpërmjet Biografisë). Pas vdekjes së motrës së saj, Mary Tudor, Elizabeth mori fronin dhe u bë mbretëreshë në vitin 1558 në moshën 25-vjeçare. Sipas Familjes Mbretërore, mbretërimi i saj ishte i mbushur me arritje të shumta, duke përfshirë rithemelimin e Kishës së Anglisë.

Përveç rivalitetit mes saj dhe kushërirës së saj, Marisë, Mbretëreshës së Skocisë (të cilën ajo e ekzekutoi përfundimisht), Elizabeth njihet edhe për pamjen e saj ikonike. Portretet e saj sugjerojnë një pamje rinore, një çehre fildishi dhe flokë të kuq (për revistën Smithsonian). Megjithatë, kjo pamje ishte një personazh i krijuar mirë dhe i kontrolluar. Për ta thënë thjesht, ajo nuk dukej domosdoshmërisht aq e mirë në person sa në piktura.

“Grimimi i kllounit” në të cilin ajo portretizohet shpesh ishte për shkak të sëmundjes (përmes The New Zealand Herald). Në vitin 1562, kur Elizabeta ishte 29 vjeçe, ajo u sëmur dhunshëm nga lija dhe gati sa nuk vdiq. Ajo mbijetoi, por fytyra e saj mbeti e plagosur përgjithmonë. E shkatërruar, Elizabeth filloi të vendoste grimin për të fshehur dëmtimet e sëmundjes (për The Mirror).

www.grunge.com.the-deadly-cosmetic-trends-women-once-relied-on//Përshtati-S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga