LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vrasëse seriale/ Si infermierja Kristen Gilbert i mori jetën pacientëve të saj

15 Dhjetor 2021, 20:20, Kuriozitete CNA
Vrasëse seriale/ Si infermierja Kristen Gilbert i mori jetën

Në vitin 1998, Kristen Gilbert, një infermiere e cilësuar shpesh si “Engjëlli i vdekjes”, u padit për katër akuza për vrasje dhe tre akuza për tentativë vrasje. Siç raportohet nga Medical Bag, Gilbert u akuzua për vrasjen – ose tentativën për të vrarë – pacientë në Qendrën Mjekësore të Çështjeve të Veteranëve në Northampton, Massachusetts ku ajo punonte.

Princi i famshëm nuk mund të qëndronte

Tre vjet më vonë, Gilbert u shpall fajtor për tre akuza për vrasje të shkallës së parë, dy akuza për tentativë vrasje dhe një akuzë për vrasje të shkallës së dytë. Ajo u dënua përfundimisht me katër burgime të përjetshme të njëpasnjëshme plus 20 vjet. Gilbert nuk do të ketë kurrë të drejtë për lirim me kusht.

Edhe pse ajo u gjykua dhe u dënua për vdekjen e katër pacientëve, Qendra Mjekësore e Çështjeve të Veteranëve regjistroi gjithsej 350 vdekje që ndodhën ndërsa Gilbert ishte në turn. Është e paqartë se për sa nga ato vdekje Gilbert ishte drejtpërdrejt përgjegjëse, por besohet se numri i viktimave të saj është shumë më i lartë se numri i vrasjeve për të cilat ajo u ndoq penalisht.

Siç raportohet nga Film Daily, kolegët e Gilbert vunë re se një numër jashtëzakonisht i lartë pacientësh vdisnin ndërsa ajo ishte në detyrë, dhe me shaka e quajtën atë si “Engjëlli i vdekjes”. Megjithatë, ata nuk e kuptuan se ajo po vriste me dashje pacientët e saj. Hell Horror raporton autoritetet besojnë se Gilbert vodhi epinefrinën nga furnizimi i spitalit dhe injektoi një dozë potencialisht fatale në IV-të e pacientëve të saj.

Sipas Klinikës Mayo, epinefrina, e cila quhet edhe adrenalinë, përdoret zakonisht për të trajtuar reaksionet e rënda alergjike, anafilaksinë, shokun septik dhe presionin e ulët të gjakut në mënyrë të rrezikshme. Sidoqoftë, siç raportohet nga Hell Horror, Kristen Gilbert administroi disa nga pacientët e saj me epinefrinë të mjaftueshme për të shkaktuar arrest kardiak. Autoritetet besojnë se Gilbert i detyroi pacientët në arrest kardiak për vëmendje, pasi ajo ishte shpesh e para në skenë që u përpoq t’i ringjallte ata. Medical Bag raporton se ajo mund ta ketë bërë këtë për t’i bërë përshtypje të dashurit të saj, rojes së spitalit James Perrault, me aftësitë e saj për të ringjallur pacientët. Edhe pse fillimisht ata bënë shaka për numrin e pazakontë të vdekjeve që ndodhën gjatë turneve të Gilbert, kolegët e saj filluan të dyshonin se nuk ishte thjesht një rastësi. Përveç rritjes së numrit të arrestimeve kardiake, veçanërisht në pacientët pa histori të problemeve kardiovaskulare, stafi vuri re se furnizimi me epinefrinë po shterohej. Çanta mjekësore raporton se tre infermiere iu drejtuan autoriteteve për të raportuar parregullsitë. Hetimi i mëpasshëm zbuloi se shkalla e vdekjeve në Qendrën Mjekësore të Çështjeve të Veteranëve u trefishua në shtatë vitet që kur Gilbert u punësua. Ata gjithashtu mësuan se Perrault shpesh thirrej kur pacientët kalonin në arrest kardiak dhe se Gilbert flirtonte hapur me të sa herë që ai ishte i pranishëm. Mes hetimeve, Gilbert dha dorëheqjen dhe me sa duket doli jashtë kontrollit. Hell Horror raporton Kristen Gilbert u pranua në një institucion të shëndetit mendor gjithsej “shtatë herë në vjeshtën e 1996”.

Siç është raportuar nga Film Daily, Gilbert thirri James Perrault nga institucioni i shëndetit mendor dhe tha: “Unë e bëra! E bëra atë! Dëshiroje ta dije? Unë i vrava të gjithë ata djem me injeksion.” Ndërsa rasti kundër saj u intensifikua, Gilbert thirri një kërcënim me bombë kundër Qendrës Mjekësore të Çështjeve të Veteranëve në një përpjekje për të hequr vëmendjen nga vetja. Megjithatë, pasi kërcënimi u gjurmua tek Gilbert, ai vetëm sa shtoi akuzat e grumbulluara kundër saj.

https://www.grunge.com/661285/how-the-serial-killer-nurse-kristen-gilbert-killed-her-patients/Përktheu dhe përshtati S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga