LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Presidentët më të pasur në historinë e SHBA-së

15 Dhjetor 2021, 19:28, Kuriozitete CNA
Presidentët më të pasur në historinë e SHBA-së

Lidhja midis pasurisë dhe fuqisë politike nuk është lajm për këdo që ka jetuar ndonjëherë në Shtetet e Bashkuara në çdo kohë gjatë historisë së saj. Por sasia e madhe e pasurisë së kontrolluar nga presidentët tanë është mjaft tërheqëse. Këtu janë presidentët më të pasur në historinë e SHBA-së, si dhe vlerat e tyre (në dollarë të rregulluar nga inflacioni).

Ka një arsye që thjesht duhet t’i kujtosh vetes se një djalë i quajtur John Tyler ishte president. Siç vërehet nga Christian Science Monitor, pseudonimi i Tyler në shtyp ishte “Aksidenti i tij”. Ai u zgjodh Zëvendës President në 1841, por Presidenti William Henry Harrison vdiq vetëm një muaj në mandatin e tij, duke e ngritur Tyler në postin e lartë.

Megjithëse familja Roosevelt ishte shumë e pasur kur lindi presidenti ynë i 32-të, Franklin D. Roosevelt nuk ishte personalisht i pasur deri pasi u bë president (nëpërmjet Muzeut të Financave Amerikane). Babai i FDR ia la pjesën më të madhe të pasurisë së tij gruas së tij, Sara. Sipas History, për pjesën më të madhe të jetës së presidentit ai varej nga nëna e tij për para. Kështu ndodhi edhe pasi u martua me kushërirën e tij të largët, Eleanorën, e cila solli pasuri të konsiderueshme në martesë.

Kjo nuk do të thotë që FDR nuk ishte i pasur ? sipas USA Today ai kishte një vlerë rreth 69 milionë dollarë. Por duke qenë se ishin para familjare dhe jo pasuri personale, ai duhej të kalonte përmes nënës së tij për t’i aksesuar ato. Kjo e la atë të varur nga të ardhurat që merrte për pozicionet e tij të ndryshme në shërbimin publik dhe çdo investim që mund të bënte së bashku. Kjo i kufizoi të ardhurat e tij dhe ai zakonisht shpenzonte më shumë se sa fitonte. Shumicën e viteve, ai kishte nevojë për hua nga nëna e tij për t’ia dalë mbanë.

Kur nëna e tij ndërroi jetë në vitin 1941, FDR më në fund u bë i pasur personalisht – pikërisht në kohën kur shpërtheu Lufta e Dytë Botërore dhe vetëm pak vite para se të vdiste në moshën 63-vjeçare.

Presidenti ynë i 31-të, Herbert Hoover, mbahet mend kryesisht si mopi i pafat i ulur në Shtëpinë e Bardhë kur Depresioni i Madh goditi SHBA-në si një ton tulla pa vlerë të papritur. Por kur Hoover u zgjodh në fund të vitit 1928, u duk si kulmi i një historie suksesi mjaft të frikshme dhe shumë amerikane.

Sipas Britannica, Hoover lindi në një familje rurale në Iowa dhe gëzoi një fëmijëri të qëndrueshme derisa prindërit e tij vdiqën brenda tre viteve nga njëri-tjetri, duke e lënë Hoover jetim në moshën 9-vjeçare. Hoover ishte i zgjuar dhe ambicioz dhe ishte pjesë e klasa e parë e diplomimit në Universitetin Stanford. Duke përdorur diplomën e tij në miniera, ai grumbulloi shpejt një pasuri të vogël, duke ndërtuar një reputacion si një humanitar dhe një biznesmen i mprehtë.

Siç raportohet nga USA Today, në kulmin e pasurisë së tij, Hoover vlente rreth 75 milionë dollarë në paratë e sotme. Ai ishte aq i pasur sa ishte presidenti i parë që dhuroi pagën e tij për bamirësi. Por ndërsa ky lloj suksesi luajti mirë në vitin 1929, në kohën kur mandati i Hoover përfundoi në 1933, Depresioni i Madh kishte ndryshuar narrativën. Edhe pse Historia raporton se Hoover punoi shumë për të luftuar katastrofën, ai u perceptua gjithnjë e më shumë si një milioner i paprekur dhe humbi në masë dërrmuese ndaj Franklin Delano Roosevelt në 1932 (për 270 për të fituar).

William Jefferson Clinton ishte një nga presidentët modernë më të njohur dhe më të diskutueshëm. Duke fituar dy zgjedhje me më pak se 50% të votave (në një masë të madhe falë kandidaturës së palës së tretë të Ross Perot në 1992 dhe 1996, për 270 për të fituar), Clinton u godit pothuajse menjëherë nga akuzat për korrupsion, sipas Vox. .

Nëse Clinton ishte i përfshirë në skema të dyshimta, duket se nuk e ndihmonte shumë financiarisht. Pasi nuk fitoi kurrë më shumë se 35,000 dollarë në vit para se të bëhej president, ai hyri në detyrë me vlerën më të ulët neto se çdo president i ardhshëm ndonjëherë. Në fakt, sipas Yahoo! ai në fakt i la Shtëpisë së Bardhë miliona dollarë borxh. Por ai gjithashtu la Shtëpinë e Bardhë diçka si një politikan i famshëm dhe popullariteti i tij në qarkun e të folurit dhe disa marrëveshje fitimprurëse librash e lejuan atë jo vetëm të rikuperohej financiarisht, por të bëhej goxha i pasur. Sipas The Motley Fool, Clinton fitoi një paradhënie prej 15 milionë dollarësh për librin e tij me kujtime “My Life” dhe merr rregullisht gjashtë shifra për paraqitjet publike.

Sot Bill dhe gruaja e tij, Hillary, vlerësohen të kenë vlerë rreth 120 milionë dollarë si çift, me pjesën e Bill-it që vlerësohet nga 75 deri në 80 milionë dollarë. Jo keq për dikë që ishte më keq se sa u prish pasi kaloi tetë vite stresuese në Shtëpinë e Bardhë.

Sipas The New York Times, Lyndon Johnson ishte në thelb i thyer kur u martua me gruan e tij, Lady Bird Johnson, në vitin 1934. Siç raportohet nga USA Today, babai i Lyndon humbi të gjitha paratë e familjes kur presidenti i ardhshëm ishte vetëm një fëmijë. Por kur Lyndon ndërroi jetë, ai ishte një njeri jashtëzakonisht i pasur, me një pasuri që kapte vlerën e 100 milionë dollarëve në dollarët e sotëm.

Siç mund ta imagjinoni, një djalë i bardhë që ndihmoi në organizimin e një revolucioni të tërë për të shmangur pagimin e taksave, lindi mjaft i pasur. Sipas Britannica, babai themelues dhe presidenti i katërt i Shteteve të Bashkuara James Madison lindi në 1751 në Virxhinia dhe ndoqi Universitetin Princeton. Ai trashëgoi një pasuri të madhe nga babai i tij, kryesisht në tokë (pasuria e tij në Montpelier ishte rreth 5000 hektarë, duke e bërë atë një nga pronarët më të mëdhenj të tokave në qark). Dhe duke qenë se kjo ishte Virxhinia e parabelkut, ai zotëronte gjithashtu shumë skllevër, sipas Politifact.

Para shekullit të 21-të, Andrew Jackson ishte ndoshta presidenti më i diskutueshëm i zgjedhur ndonjëherë. Siç vërehet nga Historia, ai ishte luftarak ndaj një faji, haptazi racist dhe përgjegjës për vdekjet e panumërta të njerëzve indigjenë të panumërt. Ai ishte gjithashtu goxha i pasur, por edhe kjo është e diskutueshme, pasi Jackson lindi në varfëri dhe u bë i pasur kryesisht sepse ai ishte një nga mbështetësit më entuziast të skllavërisë në historinë amerikane. Vlerësohet se ai zotëronte rreth 300 skllevër, të cilët punonin në pasurinë e tij të madhe, Hermitage, si dhe udhëtonin me të si staf personal. Sigurisht, është më e lehtë të fitosh para kur nuk duhet të paguash asnjë nga njerëzit që punojnë për ty.

Teddy Roosevelt, presidenti i 26-të, ishte një kushëri i largët i presidentit të 32-të, Franklin Delano Roosevelt. Si i tillë, ai ka lindur edhe mjaft i pasur. Financhill raporton se Roosevelts fituan paratë e tyre si fermerë, importues dhe në sipërmarrje të ndryshme. Ndihmon për të hyrë në fillim – familja Roosevelt në një moment zotëronte tokën që sot përfshin qendrën e Manhatanit.

Thomas Jefferson ishte jashtëzakonisht i pasur ? USA Today raporton kulmin e punës së tij neto prej 200 milionë dollarësh në dollarët e sotëm, që është shumë mirë! Megjithatë, për një djalë që ndihmoi në krijimin e një kombi nga ajri, ai ishte absolutisht i tmerrshëm në trajtimin e parave (nëpërmjet Forbes). Ai jetoi shumë përtej mundësive të tij pjesën më të madhe të jetës së tij, dhe mezi arriti t’i shpëtonte shkatërrimit të plotë duke vdekur. Por edhe kjo vetëm sa arriti t’i zhvendoste rrënimin familjes së tij, e cila përfundimisht duhej të shiste gjithçka për të shlyer borxhet e tij.

Presidenti i parë dhe Babai themelues më i famshëm ishte i pasur i ndyrë, gjë që shpjegon entuziazmin e tij për një revolucion që anuloi faturën e tij tatimore. Siç vërehet nga The Motley Fool, George Washington lindi në një familje relativisht të pasur nga Virxhinia. Babai i tij vdiq kur George ishte vetëm 11 vjeç dhe presidenti i ardhshëm mori përsipër plantacionin dhe mësoi gjëra të tilla si kontabiliteti. Pastaj i vdiq nëna dhe ai trashëgoi pasurinë e saj. Më vonë, ai u martua me vejushën e pasur Martha Custis. Uashingtoni ishte i mirë edhe me paratë e tij, duke shmangur borxhin dhe duke investuar në biznese fitimprurëse. Sipas Business Insider, distileria e tij e uiskit ishte distileria më fitimprurëse e kohës së saj.

Presidenti ynë i 35-të ishte anëtar i një prej familjeve politike më të famshme në historinë amerikane. Megjithatë, është mirë të kujtojmë se fëmijët e Kenedit kishin vetëm kohë dhe burime për të kandiduar për postin sepse babai i tyre, Joseph Kennedy, grumbulloi një pasuri të pabesueshme. Ndryshe nga thashethemet se ai ishte një hajdut, paratë e të cilit ishin të pista, sipas Historisë, Joseph Kennedy ndërtoi mbi familjen e tij një pasuri tashmë të konsiderueshme duke u futur në biznesin e alkoolit ashtu si ndalimi mbaroi dhe duke u larguar nga tregu i aksioneve ashtu si goditi Depresioni i Madh. Më pas ai u bë një investitor dhe bankier i suksesshëm.

Donald Trump është paksa një showman, dhe kjo e ka bërë të vështirë ndjekjen e vlerës së tij reale neto. I lindur në një familje të pasur, sipas CNBC ai dikur pretendoi se babai i tij i kishte dhënë një “hua të vogël” prej rreth 1 milion dollarë për të filluar biznesin e tij të pasurive të paluajtshme, por kredia ishte ndoshta më afër 60 milion dollarë./.grunge.com/707577/the-richest-presidents-in-us-history/Përshtatur dhe përkthyer nga S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga